Celkově se jedná o přibližně několik stovek metrů podzemních chodeb o celkové rozloze několik tisíc metrů čtverečních. Přípravy na otevření kasemat trvaly několik měsíců.

„Úplně nejsložitější bylo při přípravě na otevření těchto podzemních chodeb osvětlení, protože v podzemí se drží vysoká vlhkost, která má na elektroinstalaci špatný vliv. Nyní jsou však všechna světla v pořádku a doufáme, že nám bez úhony několik let vydrží," uvedl kastelán hradu Cheb Tomáš Dostál.

Hradní barokní podzemní kasemata byla využívána k uložení zásob potravin, střeliva i dalšího vojenského materiálu při obléhání hradu.

„Chodby budou moci navštívit hosté pouze s průvodcem, je to především kvůli bezpečnosti lidí a také kvůli tomu, aby se tam někteří neztratili," poznamenal Tomáš Dostál.

I když se mezi lidmi povídá, že chodby pod hradem jsou daleko rozsáhlejší, nic takového se pracovníkům hradu prokázat nepodařilo.

„Je pravda, že na Krajince v Chebu jsou vidět různá vrata pod hradbami hradu Cheb, ale ta vedou do speciálních odvodňovacích žlabů, kterými je hrad Cheb prošpikován a člověk jimi neproleze," poznamenal kastelán.

Hlavní sezóna začala na hradě už na začátku dubna. Kvůli dokončování elektroinstalace v kasematech však museli pracovníci hradu přesunout jejich otevření až na 1. května. Podzemní chodby však nejsou v letošním roce jediným lákadlem, které si pro návštěvníky vedení památky přichystalo.

„V letošním roce bude v areálu hradu také k vidění jedinečná antická a středověká bojová technika a lidé zde uvidí i historický stavení jeřáb," poznamenal Tomáš Dostál.

Ani v letošním roce se na hradě Cheb nezastaví stavební práce na zpevnění hradního paláce, který se vlivem podmáčeného podloží začal mírně naklánět směrem k řece Ohři. Uvažuje se i o zastřešení hradního paláce, na které však v tuto chvíli nemá město Cheb, které je vlastníkem hradu, peníze.