Téměř třicet milionů stála rekonstrukce prvního patra hradu a zámku v Libé. Dlouhodobě totiž hrozilo, že se některé jeho stěny zřítí. O uplynulém víkendu si opravené prostory mohla veřejnost prohlédnout poprvé od 60. let minulého století. Všem se prohlídka velmi zamlouvala a už teď se těší na další den otevřených dveří.

„Důležitou součástí rekonstrukce hradu bylo zejména zabezpečit ho proti rozpadu," informoval Jan Holoubek, zástupce investora rekonstrukce. „Protože byla poškozená střecha, do objektu zatékalo a zdivo bylo vlhké a začalo se na skále pohybovat. Bylo tedy potřeba celý objekt zabezpečit proti posunu a následnému zborcení."

„Původní majitelka hradu a zámku paní Matějková neměla bohužel už síly na to, aby mohla hrad a zámek udržovat, a tak se rozhodla celý areál prodat," popsal historii Jan Holoubek, zástupce investora. „Následně objekt zakoupila rodina Grünerů. A ti chtějí z tohoto historického sídla vybudovat své vlastní rodinné sídlo. Mimo jiné se zde bude nacházet nejen expozice historie hradu a zámku, ale i ubytovací prostory a restaurace," informoval Jan Holoubek.

Hlavním důvodem, proč se rodina Grünerů pro rekonstrukci objektu rozhodla, byl jednak žalostný stav celého objektu a dále tím chtějí podpořit Českou republiku, protože zde dlouhá léta nežili.

„Objekt už se opravuje od roku 2006, kdy se začalo s rekonstrukcí střech a s řešením statiky objektu," vyjmenoval Jan Holoubek. „V tomto roce se nám podařilo dokončit přestavbu právě prvního patra hradu a v září plánujeme otevřít expozici naplno," nastínil Jan Holoubek.