„Pořádáme Kulturní léto s názvem: „Hrad Loket má KU LE“ a jedná se o velmi pestrý program. Od června do září máme Toulky Loketskem s odborníkem. Návštěvníci se díky tomu dozvídají mnoho zajímavého o hradě i městě,“ říká.

Na Hradě Loket se návštěvníci mohou těšit na řadu novinek, jednou z nich je oslava Velkého pátku. „Jedná se o akci, která bude mít jinou provozní dobu než běžně. Plánujeme zábavu pro děti i dospělé, kde budou dílničky, dále velikonoční posvícení nebo jarmark. Letos tuto akci pořádáme poprvé. Když máme na hradě takovou akci, nejsou komentované prohlídky. Po celé Velikonoce chystáme velikonoční veselí se speciálním menu,“ pokračuje s tím, že další akcí je křest knihy 23. dubna „Dávná moc zlatého kapradí s příběhem opředeným z Hradu Loket. „Křest knihy Emy Scharkez bude spojen s dražbou. Jedná se o kresby ilustrátorky Michaely Vojáčkové. Peníze poputují na paliativní léčbu. Kniha bude k zakoupení v našem infocentru, kde bude cena výhodnější,“ vysvětluje Vimmerová.

Skvostem na Hradě Loket je výstava replik korunovačních klenotů. „Tento soubor je velice unikátní. Jsou tam jak gotické, tak renesanční prvky. Expozice je zasazena do Šlikovského archivu, nahoře je erb Šliků a jsou tam nové odkryté fresky, a to díky ředitelce Janě Těžké. Podařilo se totiž zrekonstruovat některé prostory severního paláce,“ uvádí.

close Hrad Loket je otevřený celoročně, brány pevnosti jsou stále otevřené a léto bude podle vedoucí průvodců, kulturní referentky a vedoucí Infocentra Loket Lady Vimmerové velmi pestré. info Zdroj: Deník/Kateřina Butaki, Hrad Loket zoom_in Hrad Loket je otevřený celoročně, brány pevnosti jsou stále otevřené a léto bude podle vedoucí průvodců, kulturní referentky a vedoucí Infocentra Loket Lady Vimmerové velmi pestré. Lidé se mohou těšit i na hlavní akce, mezi které patří Středověké slavnosti purkrabího Půty, Vinobraní, nebo Vánoční trhy. „Nově jsme tu měli minulý rok i Svatého Martina, který se setkal s velkým úspěchem. Máme tady i poutní slavnost ke sv. Anežce České a dále rej strašidel, různé výstavy a koncerty,“ popisuje.

K hradební věži se váže legenda pro zamilované. „Kdo vyjde všech devadesát šest schodů ruku v ruce a nahoře se políbí, tak spolu ti dva zůstanou do konce života a nebo, že do roka bude svatba. My ale vždy říkáme našim návštěvníkům, aby si to pořádně rozmysleli,“ směje se.

Další zajímavostí je skřítek Škrakakal, který je postrach neučesaných dětí. „O skřítkovi se málo ví, ale tyto děti nahání s hřebenem a plácá knihou po zádech. Teď se nám podařilo spojit se s kancléřem Pohádkového království a společně jsme spolu napsali minutovou pohádku a vypadá to, že se staneme ambasádou Pohádkového království. Přijede k nám na křest samotný kancléř Pohádkového království Marcel Goetz, který nám minutovou pohádku pokřtí. Pohádkové království je pod záštitou krále Václava V., Vydrou zvaným, tedy Václavem Vydrou. Minutová pohádka vyjde ve verzi turistické vizitky, která se lepí do deníčků, které jsou mezi turisty velmi oblíbené,“ říká.

Lada Vimmerová přiznává, že samotný hrad, ale i jeho okolí má ráda už od dětství. „Hrad Loket je opravdu výjimečný celý. Je to nejnavštěvovanější památka. Když sem vejdete, tak ten duch historie na vás dýchá ze všech stran,“ dodává.