Už v sobotu se uskuteční na více jak stovce z nich Hradozámecká noc. A hlavní program se koná v Karlovarském kraji v prostorách zámku Kynžvart. Právě ten se pro letošní, devátý ročník stal tváří akce. A vlajková loď si pro tuto akci připravila opravdovou lahůdku, evropskou premiéru zde bude mít plně vystrojený nástolník. Stolní souprava v takové formě není k vidění nikde jinde v Evropě.

„Letošního ročníku Hradozámecké noci se zúčastní osmašedesát památek ve správě Národního památkového ústavu a třicet partnerských památek,“ informoval ředitel Národního památkového ústavu Dušan Michelfeit. Na návštěvníky čekají kromě neopakovatelné noční atmosféry kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další pestrý program. „Cílem Hradozámecké noci je představit památky v netradiční době a s netradičním programem. A centrem toho letošního ročníku je letní sídlo kancléře Metternicha, zámek Kynžvart,“ uvedl.


„Hradozámecká noc na zámku Kynžvart představí slavnostní tabuli s unikátní zlacenou stolní soupravou symbolizující olympskou hostinu,“ nastínil program kastelán zámku Ondřej Cink. „Zámek touto výstavou získává evropské prvenství. Podobnou nástolní ozdobu najdeme jen ve vídeňském Hofburgu, ale nevystrojenou. Letos vůbec poprvé budou moci návštěvníci právě na Kynžvartu vidět, k čemu takový nástolník byl a jak vypadal ve své plné kráse.“ Stolní soupravu uvidí návštěvníci v rámci nočních komentovaných prohlídek. Nástolník poté zůstane součástí stálé expozice zámku.

To ale samozřejmě není z Hradozámecké noci všechno. „Program bude rozdělen na dvě části. Na zpoplatněné komentované prohlídky zámku a volně přístupný celovečerní open-air program na čestném dvoře zámku, kde vystoupí umělci a další osobnosti,“ řekl kastelán.


Na diplomatické služby svých šlechtických rodin zavzpomínají Jana Germenis-Hildprandt, spolumajitelka zámku v Blatné, a Hugo Mensdorff-Pouilly, spolumajitel zámku v Boskovicích. Na zámku se vrátí také zpět do doby, kdy se zde natáčel film Kdyby tisíc klarinetů. „Na natáčení zavzpomíná Pavlína Filipovská.“ Chybět nebude ani ukázka kulinářského mistrovství, pivo Metternich a zámek bude celý den v obležení pravým napoleonským ležením.

„Program je určený také dětem. Mezi 15. a 19. hodinou jsou připraveny herní aktivity na stanovištích. Vedle pohádkových prohlídek si budou moci malí návštěvníci vyrobit dárek do Metternichova kabinetu kuriozit. Odměnou jim pak bude vyznamenání v podobě Metternichova metálu.

Hradozámecká noc se uskuteční také na jiných památkách v kraji. Pozadu nezůstane ani zámek Valeč, kde na návštěvníky čekají noční prohlídky zámku s lucernou.