Základní škola v Hranicích obhájila již podruhé titul Ekoškola. Podle organizátorů soutěže, sdružení Tereza, má ZŠ v Hranicích jedny z nejlépe zpracovaných internetových stránek, na kterých nechybí ani odkaz na Ekoškolu.

Veřejnost se tak může dozvědět o tom, co děti v rámci programu dělají, jak plní programové úkoly i to, jak jsou jejich aktivity hodnoceny.
V rámci mezinárodního programu Ekoškola, který funguje ve dvouletých cyklech, děti hledají možnosti úspory energie, minimalizují a třídí odpad, pečují o zeleň v okolí školy a podobně. Na začátku děti poznají fungování provozu své školy, poté navrhnou co a jak by se mohlo zlepšit. Během dvou let potom svůj projekt společně s učiteli realizují.

Hodnocení podle přísných kritérií rozhodne o udělení titulu Ekoškola. „Důležité nejsou jen výsledky, ale i aktivní zapojení dětí do programu. Právě děti by měly být jeho hlavními tvůrci a iniciátory, učitelé mají důležitou roli konzultantů a pomocníků,“ vysvětluje Jitka Nechvátalová ze Sdružení Tereza.
V červnu jsme odjeli do Prahy přebírat již podruhé obhájený mezinárodní titul Ekoškola. Řídil Josef Levý, který nás fotil, provedl nás historickou Prahou a říkal nám historické zajímavosti. Paní Benešová a paní Hana Levá nás doprovázely,“ uvedla za Ekotým Petra Pulkertová, žákyně 9. třídy.

Spolu s ní se předání titulu zúčastnil i Kamil Novák. „V senátu nás prověřovali jako lidi před vstupem na palubu letadla, všude samá ochranka. Myslím si, že by mohla být lepší organizace, protože jsme před zahájením čekali na schodech. Musím ale podotknout, že jsem byla ráda, že jsem mohla jet a zúčastnit se předávání mezinárodního titulu Ekoškola, na který jsem opravdu hrdá. Ale bez paní Benešové by to asi nešlo tak dobře,“ doplnila Petra.