Revitalizace centra Hranic dostává konkrétní podobu, i když je prozatím hotové jen Masarykovo náměstí a pracuje se na dalších plochách. Úprava Masarykova náměstí je druhou etapou revitalizace centra města, i když na tu první se ani nedostalo.

„První etapou měla být oprava komunikace, která vede centrem Hranic, ale není v majetku města a asi ještě nějakou dobu nebude, takže na ni nemohly být poskytnuty dotace,” vysvětlil architekt Václav Zůna, duchovní otec studie revitalizace.

Plocha náměstí dostala novou podobu. Část, která je na příjezdu do města, je informační, další je odpočinková a pietní, celému prostoru vévodí nová kašna.

„Náměstí mohlo být zrevitalizováno díky dotačnímu titulu v rámci Regionálního operačního programu severozápad, ve kterém jsme získali příslib dotace v 85procentní výši z celkového rozpočtu sedm a půl milionu korun,” uvedl starosta Hranic Miroslav Picka a doplnil: „Já sám za sebe můžu říct, že se mi náměstí líbí.”

Co se týká dalších prací, v polovině příštího roku bude hotová další část, tedy zcela nové náměstí u kostela. Podle původních plánů mělo být s Masarykovým náměstím propojeno schodištěm, ale nedošlo ke shodě vlastníků pozemků. Celá revitalizace počítá s osmi etapami, leč, jak uvedl starosta města, nedá se počítat, že by to bylo hotové během následujících několika málo let. „Záleží na tom, jak budou vypisovány dotační tituly, do roku 2013 jsou ale peníze vyčerpány. takže jde o běh na hodně dlouhou trať,” poznamenal.

„Mě se zdá to nové náměstí až příliš honosné,” uvedla jedna ze seniorek, které se přišly podívat na slavnostní uvedení náměstí do provozu. „Je pravda, že tu my, důchodci, máme mnohem více místa na sezení, jenže na jak dlouho? Kdy se pokusí ty lavičky, i když jsou zabetonované, nějaký opilec zničit? Byla by to škoda,” řekla. Náměstí bylo plné i školáků, ti se těšili, až vytryskne voda v kašně.