Díky vybudovanému hraničnímu pásmu se mohla příroda 40 let nerušeně vyvíjet bez větších zásahů člověka a tak dnes může nabídnout jedinečné přírodní krásy a zajímavosti.

V putování přírodou Hranicka se postupně seznámíte s místními vzácnými druhy rostlin a živočichů a poznáte nová a pozoruhodná místa nejzápadnějších končin ČR.

Původem tropické druhy v Hranicích:

Průměrná roční teplota na Hranicku se pohybuje okolo 6°C. Zdejší drsné klima však nevadí některým původně tropickým druhům. Již několik let roste v místních lesích a zahradách zajímavá houba, která každého zaujme na první pohled - svým tvarem připomíná červenou chobotnici. Houba se jmenuje květnatec Archerův (Clathrus archeri), pochází z Austrálie a do Evropy se dostala pravděpodobně počátkem 20. století. Vyrůstá z malého vajíčka a pro svůj růst potřebuje hnijící dřevo, ze kterého získává živiny.

Najít ji můžete v létě, ale také na podzim. Není jedlá, zapáchá, na Ašsku je poměrně vzácná.
Další tropický druh, který osídlil naši oblast, je křižák pruhovaný (Argiope bruennichi). Stejně jako květnatec jej nelze v přírodě přehlédnout díky jeho pestrému zbarvení. Pavouk se k nám dostal z jižních oblastí Evropy a postupně se rozšířil na celé území ČR. Má rád vlhké louky, kde splétá pro něj charakteristické sítě se zakřiveným páskem. V podhorských oblastech je vzácnější, není jedovatý.

V příštím putování představíme nově otevřenou naučnou stezku ´Na cestě k Trojstátí´, ale také skvost místní fauny – perlorodku říční.

Josef Levý