Německý spolek pro obnovu válečných hrobů a představitelé chebské radnice jednali o uložení ostatků německých vojáků na hřbitově v Chebu.
„Jednalo se o první schůzku,“ informoval na včerejší tiskové konferenci chebský starosta Jan Svoboda. Podle něj by mohly na chebském hřbitově skončit ostatky německých padlých, které byly uloženy nejdříve ve skladišti v ústí nad Labem a dnes na Příbramsku.


„Společnými silami bychom obnovili a upravili další část městského hřbitova. Je nedůstojné, že ostatky ještě nejsou tak dlouho po válce pohřbeny,“ dodal starosta.
„Pro jejich pohřbení by byla potřebná plocha zhruba 1,5 hektaru, a to včetně komunikací. To je jen zlomek dnes zarostlé a nevyužívané části hřbitova,“ poznamenal k tématu pohřbení německých vojáků chebský místostarosta Miroslav Plevný.
O pohřbení německých vojáků v Chebu se jednalo už zhruba před deseti lety. Tehdy získali převahu odpůrci tohoto návrhu, kteří dokonce obvinili tehdejší vedení chebské radnice z propagace fašismu. Ostatky padlých tak skončily v Mariánských Lázních.
„Je strašné, že se neumíme s minulostí vypořádat,“ podotkl chebský starosta.


Nicméně první informace o možném pohřbívání německých ostatků v Chebu vzbudily rozporuplné reakce.
„Jsou to němečtí vojáci, tak ať si je Němci pohřbí v Německu,“ prohlásil chebský senior Karel Neuman. Válečné hroby jsou ale rozesety po celé Evropě podle toho, ve které zemi vojáci zemřeli.
„Od války uplynulo už více než 60 let. Dnešní Evropa je úplně jiná než tehdy. Nevidím důvod, proč by mi měl německý vojenský hřbitov v Chebu vadit,“ reagoval na náš dotaz student David Prošek.


V souvislosti s možnou úpravou části chebského hřbitova pro pietní uložení německých ostatků uvažuje radnice i o rekonstrukci vojenského hřbitova v Podhradě. Tam jsou uloženy ostatky vojáků z první světové války, kteří v zemřeli v chebských lágrech.