Obnova vernéřovského hřbitova zaměstnávala několik let německý Spolek vernéřovských rodáků a město Aš. Jejich úsilí bude dnes korunováno slavnostním vysvěcením hřbitova a tím jeho přeměnou na pietní místo.

Dobrovolníci hřbitov zbavili letité náletové zeleně, vyzdvihli všechny náhrobky a ty nepoškozené nyní tvoří souvislou řadu u zadní hřbitovní zdi.
Areál se dočkal nového oplocení, má nové cesty a novou výsadbu.

Finančně byla celá akce poměrně nákladná. „Dostali jsme dotaci z Česko – německého fondu ve výši 7 tisíc Eur,“ uvedl starosta Aše Dalibor Blažek. „Část peněz poskytlo město Aš, část Spolek. Ten sehnal i další peníze, ať už to byly z příspěvků členů, tak i od sponzorů. Z nich byla oprava dokončena.“ Jak dále dodal, bylo jen ostudou města, že hřbitov do roku 2004 chátral.

Opravy se dočkala také márnice na hřbitově. Na její zdi bude vytesán v češtině i němčině citát z bible.
Práce vernéřovských rodáků ale tímto nekončí. Chtějí se i nadále pravidelně scházet se současnými obyvateli obce a pomáhat při opravách.
„Takové mé osobní přání je, aby bylo vše hezky zelené. Udělat z obce krásný zelený park a zachovat jej i pro turisty,“ uvedl Herbert Braun ze Spolku rodáků.