Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hroznatova akademie hostila Mladé občany

Teplá - Nově vzniklá Hroznatova akademie fungující od července v rekonstruovaných prostorách Kláštera premonstrátů Teplá už začala naplno sloužit svému účelu.

13.8.2015
SDÍLEJ:

PROSTŘEDÍ KLÁŠTERA V TEPLÉ je nejen podle spolku Mladí občané velmi inspirativní. Foto: Foto: Deník/Jana Bežáková

Toto kulturně-vzdělávací středisko hostilo letní sněm spolku Mladých občanů. Ti si pochvalovali zejména inspirativní prostředí kláštera.

Spolek Mladí občané oslavil rok od svého založení v srpnu 2014 a v klášterních prostorech se sešel na svém druhém sněmu. Organizace čítá přes 40 členů napříč republikou, v Teplé se jich objevilo 20. Po formální části následovaly semináře zaměřené na osobnostní rozvoj, práci s médii či projektové řízení. Během víkendu debatovali nad novými projekty a budoucím směřováním spolku.

„Mladí občané se po ročním fungování dostali do situace, kdy jsme si nově museli říct, jakým způsobem chceme dál fungovat a růst. Prostředí kláštera je neuvěřitelně inspirativní, jsme velmi rádi, že jsme zde mohli být," pochvaloval si Václav Kříž, předseda spolku. „Věřím, že díky Hroznatově akademii bude Akademie Mladých občanů ještě lepší než minulý rok." Ivana Benčová, manažerka Hroznatovy akademie, osvětlovala fungování centra.

„Hroznatova akademie navazuje jak svým názvem, tak svojí činností na zakladatele kláštera blahoslaveného Hroznatu. Snažíme se podporovat rozvoj vzdělanosti, což je zejména v našem regionu velmi aktuální záležitost. Jsem velmi ráda, že jsme mohli hostit Mladé občany a pomoci tak dalšímu rozvoji jejich vzdělávacích aktivit," dodala. Klášter premonstrátů Teplá ležící na západě Čech nedaleko Mariánských Lázní založil v roce 1193 český šlechtic Hroznata. Vzniklo tak důležité kulturní a duchovní centrum regionu. Přezíravý vztah komunistického režimu k církvi a sakrálním památkám však jeho vývoj přerušil na 40 let. Řeholníkům se v roce 1898 vrátily zdevastované a neobyvatelné budovy. Jediné, co přežilo v dobrém stavu, byla světoznámá knihovna a kostel. Aby klášter mohl znovu plně zastávat své duchovní poslání a posilovat vztah široké veřejnosti ke kulturnímu dědictví, bylo třeba podstoupit cestu nákladné a pozvolné rekonstrukce. Tepelská kanonie má nyní 14 členů a spravuje farnosti na mnoha místech regionu. V klášteře se od začátku kromě pravidelných bohoslužeb konaly koncerty a výstavy, téměř po celý rok nabízel prohlídky svých přístupných částí.

Autor: Vladimír Kučera

13.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení