Může za to obrovské sucho, které v loňském roce bylo a které bude pokračovat i v letošním roce. Hub by mohlo být o několik procent méně, než tomu bylo loni. Pro hřiby a další plodnice je důležitá vlhkost půdy, která dlouhodobě chybí.

„Nejen pro houby, ale pro přírodu obecně není teplá zima vůbec prospěšná," uvedl mykolog Jiří Pošmura z CHKO Slavkovský les. „Problémem je, že se při vyšších teplotách množí škůdci a další parazité, kteří houbám obecně neprospívají," poznamenal mykolog.

Bez vody se obejdou jen některé druhy hub, které například rostou v zimním období, jako je penízovka sametonohá.

„Pro ostatní druhy hub je důležité, aby na jaře, když začínají růst, měly dostatečnou vláhu. Vodu potřebují jak hřibovité houby, tak i smrže, kačenky a další druhy," konstatoval Jiří Pošmura.

Hub bude podle mykologa v tomto roce méně, pokud se nedostaví dostatečná vláha.

„Vlhkost je pro houby naprosto zásadní. Pokud v půdě chybí, znamená to, že houby nemohou růst, to znamená, že se můžeme dočkat toho, že houby neporostou," dodal mykolog. Některé druhy hub se dají podle mykologa najít i v těchto dnech, ale hřibovité houby by raději lidé sbírat neměli. Hřibovité houby obecně nemají v sobě látky, které by je uchránily před mrazem, a bývají mrazem často poškozené," dodal Pošmura.