Zpěvák Hynek Tomm je rodák z Chebu, který se sem při různých akcích neustále vrací. Nazpíval například ústřední píseň k filmu Zdeňka Trošky Kameňák 3. Jako dítě chodil v Chebu a v Aši na zpěv k profesorce Janě Žofákové do základní umělecké školy, zvítězil tehdy v sólovém zpěvu v celostátním kole soutěže v kategorii do 15 let, poté vystudoval zpěv na konzervatoři. Účinkoval v Hudebním divadle Karlín, v plzeňském Divadle J. K. Tyla či v divadle Semafor. Objevil se také v muzikálu Hair, v jedné z hlavních rolí Kladiva na čarodějnice, na CD v sólové partii muzikálu Zmrzlinka Michala Davida. Na svém kontě má dvě CD a duety s Evou Pilarovou, Bárou Basikovou, Kateřinou Brožovou, Světlanou Nálepkovou i operní pěvkyní Editou Randovou.

Jste rodák z Chebu. Když se do města vracíte, na co nejvíce vzpomínáte?

Jezdím do Chebu nejméně jedenkrát za měsíc a pokaždé, když se blížím k domovu, mi probleskne pamětí, jak mě moje maminka vyhlížela z okna, když jsem se jako malý kluk vracel z hudební školy. Vlastně vyhlíží dodnes, ale tehdy jsem dojížděl do Aše k paní učitelce zpěvu Janě Žofákové, která mimochodem učila zpívat i známého Petra Sepešiho, který vystupoval s Ivetou Bartošovou. V tomto období nebylo místo v Chebu, kde bych nezpíval. Ukládal jsem si tehdy společně s maminkou výstřižky z novin, kde jsem účinkoval, a zapisoval si den uskutečněné akce. A dělám to vlastně dodnes, je to takový můj takzvaný „samožerbuch".

Už nějaký čas žijete ale v Praze. Co se vám na Chebu líbí, co si myslíte, že se tu nejvíce změnilo?

Vnímám, jak se ku prospěchu změnilo náměstí, je čím dál tím krásnější, ale na druhou stranu mi zase přijde, že ubývá zeleně, míst, kde si děti dříve hrály. Jinak v dubnu tohoto roku jsem zde zpíval na akci Sportovec roku a musím upřímně říct, že Kulturní dům Svoboda si také zaslouží potlesk.

Je v Chebu místo, které jste nenavštívil, ani když jste zde žil, a stále si říkáte, že se tam musíte podívat?

Mám pocit, že jako dítě jsem snad prošel v Chebu vše, co se dalo, dokonce jsme i lezli po skalách u Ohře. Nyní, když přijedu do Chebu, zdržím se víceméně u mamky doma, sejdu se s kamarády, kteří jsou, jak se říká, na celý život, a to trvá cca dva tři dny a zas prchám do Prahy.

Mnoho mladých umělců se dnes ubírá směrem k Praze. Existuje však něco, v čem Praha nemůže podle vás Chebu konkurovat?

Víte, pro mne je chebské náměstí, jeho Špalíček, jedno z nejkrásnějších míst a myslím, že ani Praha nemůže konkurovat. Co se týče lidí, všeobecně bych nejraději volil ten střed, ani Prahu, ani Cheb. V Praze cítím větší bezohlednost, atmosféru nedůvěry, konkurence, sobeckosti. V Chebu se zase všichni až moc znají. Obecně lidi miluji a nemůžu být bez nich, ale někdy mně vadí, jak se chovají, ale to nic nemění na mém vztahu k nim. Často slýchám, že kdo má rád zvířata, má rád i lidi. Já bych s tím takto nesouhlasil. Obrátil bych to. Podle mého názoru jsou lidé vždy na prvním místě.

Máte za sebou hodně věcí ve své pěvecké kariéře, co chystáte v současnosti?

V tuto chvíli je v přípravách nové CD a příznivci si jej budou moci poslechnout, počítám, zřejmě na jaře letošního roku. Bude to vlastně zmapování posledních pěti let, budou na něm písně i zcela nové, sólové i duety, a písně, které dosud ještě na CD nevyšly.

A jaké duety máte na mysli?

Duety, které jsem natočil s Evou Pilarovou, Kateřinou Brožovou, netradičně s Květou Fialovou, s Valerií Zawadskou, ale také s raperem Robertem, rád si totiž občas i odskočím do jiného žánru a zazpívám i pro teenagery, i ti se na mých vystoupeních objevují.

Uvedl jste, že na CD se bude nacházet i tvorba pro teenagery, ale angažujete se i v oblasti pomoci seniorům…

To je pravda. Spolupracuji s obecně prospěšnou společností ICV Šárka, která pomáhá i seniorům, a také občas se spolky Českého červeného kříže, pro něž vystupuji na jejich beneficích. Můj první charitativní koncert se uskutečnil koncem roku 2007 v pražském Divadle ABC, kde jsme si v duetech zazpívali i s takovými zpěvačkami, jako jsou paní Pilarová, Basiková, Zuzka Norisová či Míša Nosková a mnoho jiných. Těší mě, když v publiku vidím spokojené tváře a úsměvy diváků, a tak další koncerty byly nejenom pro děti, handicapované, ale i třeba pro klienty s HIV karlínského Domu světla. Pomáhat by mělo být samozřejmostí, o tom není potřeba příliš přemýšlet ani mluvit.

A když jsem rodák z Chebu, měl bych přece zpívat také v Chebu. Nikdy nezapomenu, jak jsem zpíval před pěti lety na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad na vánočních trzích, kdy jsem měl trému, strach, kolik přijde diváků, navíc byla dost velká zima. A pak jsem byl upřímně potěšený, neboť účast byla hojná a diváci tleskali, zpívali se mnou, prostě super atmosféra.

V prosinci 2015 jste s úspěchem koncertoval opět v Chebu, máte nějaké plány na rok 2016, které by byly spojené přímo s Karlovarským krajem?

Poslední tři roky se mi bohužel nedaří se domluvit s pořadateli vánočních trhů, a tak mě napadlo domluvit se s panem farářem Petrem Hruškou a zazpívat zdejším seniorům jako dárek a zároveň pozvat své fanoušky a i ty, kdo mají rádi repertoár Andrea Bocelliho. Velice mne pak potěšilo písemné vyjádření ke koncertu od pořadatelů, cituji: „Dnes odpoledne potěšil svým hodinovým recitálem romantický tenor Hynek Tomm. Vánoční dárek farnosti pro seniory zaujal širokou chebskou veřejnost a část návštěvníků se nevešla do sálu a poslouchala i na chodbě." V roce 2016 se připravuji ve znamení velkého orchestru Golden Big Bandu Praha Petra Soviče, kde už teď s dirigentem připravujeme repertoár, s kterým budu vystupovat. Jestli zavítáme i do Chebu či Karlovarského kraje, zatím nevím. Mohu však říct, že je vše v jednání na dobré cestě a v přípravách…

Co byste rád řekl na závěr?

Chtěl bych popřát všem lidem mír v duši, mír v životě, pohodu a klid, neboť všichni víme, co se momentálně děje nejen u nás, ale i na celém světě. Žijme teď, a pokud na nás přijde něco, co není zrovna veselé, snažme se to lepší najít, nadechnout se a jít dál za svými lepšími sny.