Otázka proMartina Sobotku, mluvčího Skupiny ČEZ pro západní Čechy:
I chebský region v zimě trápí výpadky elektrického proudu. Leckdy si však lidé stěžují, že trvá dlouho, než je závada opravená…
Problém bývá často v tom, že mají lidé pocit, že je volání na call-centrum zdlouhavé a raději si seženou číslo takzvaně přímo na technika. Rozdíl v obou scénářích je následující. Zavoláte– li na call–centrum, operátor založí poruchu do systému, kde se o poruše dozví dispečer, ten pošle, jakmile je to možné, na místo technika, po opravě zapíše do systému, kdy bylo opraveno. Všechny hovory se zaznamenávají automaticky a máte šanci na reklamaci, pokud by se stala chyba a nikdo to neopravil. Z hlediska ČEZ mluvíte s proškoleným člověkem, který má v danou chvíli celkový přehled o situaci a nijak ho nezdržujete či ohrožujete na životě.
Technik se však ve chvíli, kdy zavoláte, někde brodí sněhem, před sebou má spoustu práce, přijímá pracovní příkazy od nadřízených a jezdí na poruchy, které mu určí. Pravděpodobně na vás po deseti hodinách dřiny zapomene nebo mu kolega řekne, že v dané oblasti byl a považuje váš případ za vyřízený. Hovor s technikem si ale nikdo nenahrál, jeho obsah je neznámý a v případě reklamace jste bez důkazu. Z hlediska ČEZ mluvíte s člověkem, kterého zdržujete, rušíte od práce a za zvlášť složitých situací i ohrožujete na životě a zdraví. Navíc s člověkem, který nemá přehled o celkové situaci a nemá možnost zapsat poruchu do systému. Přesto většina lidí raději volí druhou možnost. Poruchová linka 840 850 860 je však opravdu jistota, pokoutní způsoby jsou riskantní.