„Vše je čerstvé a nové zprávy, metodické pokyny a úkoly se objevují ne každým dnem, ale každou hodinou. Už teď bych chtěl ale poděkovat všem, kteří s námi na zvládnutí situace pracují,“ sděluje starosta Mariánských Lázní Martin Kalina.

Na výzvu hledání dobrovolných tlumočníků se městu během dvaceti čtyř hodin ozvalo devět lidí. „Jeden z nich právě v tuto chvíli spolupracuje s Kotcem a poskytuje neocenitelnou pomoc. Díky také všem sociálním a charitativním organizacím za rychlou reakci a uspořádání materiálové sbírky v Kotci u nádraží,“ pokračuje.

Je šťastný, že solidarita lidí je velká. „Děkuji také všem ubytovatelům, kteří nabízejí kapacity na umístění válečných uprchlíků. Samozřejmě i vám všem, kteří pomáháte prací a hmotnými nebo finančními dary. A jedno soukromé speciální poděkování mému referentovi krizového řízení panu Bervidovi, bez kterého bych ty poslední dny těžko zvládal. Pomalu si to sedá a dostává to řád a pravidla, což je podstatné. Společně to zvládneme. Hlavně klid, žádnou paniku a nekrmit trolly,“ uvádí.

Zdražování energií se dotýká i odběratelů na Chebsku a společností zajišťující výrobu a dodávku tepla či teplé vody. Jednou z nich je TEREA Cheb.
Lidé na Chebsku si připlatí za teplo, TEREA chce zmírnit dopady pro odběratele

Mariánské Lázně aktuálně řeší požadavky na ubytování pro uprchlíky. „Přivítali jsme čtyřicet osob, tedy ženy s dětmi. Odhadujeme, že číslo nakonec bude vyšší než pět set osob,“ popisuje starosta Kalina.

Pomoc poskytují společnosti provozující hotely. „Ensana a Orea si zaslouží také velké díky! Jsem ve spojení s panem Kalivodou, generálním ředitelem společnosti Ensana a zároveň předsedou asociace hotelů a restaurací Mariánské Lázně, přes kterého jsem požádal členy asociace o nahlášení možných volných kapacit,“ vysvětluje s tím, že organizaci pomalu přebírá Karlovarský kraj a hasičský záchranný sbor. „Zde najdete odkaz na zřízené asistenční centrum. Město se tak může aktuálně soustředit zejména na hmotnou sbírku a postupné řešení detailů jako je školní docházka dětí a zajištění lékařské péče," říká.

Zapojují se také charitativní a zájmové organizace. Budeme společně jednat jak už jsme zmiňoval s organizací Kotec, dále Farní charitou, Švihákem a Československou husitskou církví. Brzy se sejdu s jejími zástupci a dáme hlavy dohromady. V následujících dnech se bude muset řešit hmotné zajištění uprchlíků, což spadá do kompetence centrální vlády, úřadů práce a sociálky, školní docházky dětí a případně začlenění do trhu práce. Naše personální i psychické kapacity jedou na 100%. Omlouvám se všem, kterým nestíhám osobně reagovat na případné dotazy,“ dodává Martin Kalina.