Například zámek Kynžvart hlásí za dva prázdninové měsíce nárůst počtu návštěvníků, a to o třicet procent oproti loňskému roku.

„Letošní rok byl, co se návštěvní sezóny týče, neobvyklý hned v několika ohledech,“ uvedl kastelán kynžvartského zámku Ondřej Cink. „Kvůli hrozbě epidemie covid byly zámky i hrady na jaře uzavřeny. Došlo tedy ke znatelnému poklesu návštěvnosti. Naopak během letních měsíců došlo k nebývalému nárůstu především českých návštěvníků,“ řekl. Během července a srpna navštívilo zámek Kynžvart 21 480 návštěvníků.

Sedmiletý Nicolas.
S osudem se bije Nicolas jako lev

Přestože hlavní sezóna skončila, zámek bude nadále otevřen celé září, a to od úterý do neděle. „V říjnu bude otevřeno pouze o víkendu,“ sdělil Ondřej Cink. Hosté, kteří ale budou chtít zámek navštívit i ve všední dny, nemusí zoufat. „Tradičně bude otevřena v úterý i ve čtvrtek prohlídka obou okruhů, tedy zámeckých interiérů Metternichů i muzea a slavného kabinetu kuriozit. Tyto prohlídky budou začínat vždy ve 13 hodin a v 15 hodin.“

Kromě toho se mohou příznivci památky těšit na podzimní a zimní část sezóny, kdy správa zámku jako zpestření připravila několik zajímavých kulturních akcí a výstav.

Návštěvníci se tak mohou těšit například na vystoupení folklorního souboru. V neděli 27. září od 14 hodin vystoupí na nádvoří zámku jeden ze souborů, který se zúčastní víkendového festivalu Mariánský podzim. A na podzim nebude chybět ani promítání filmů pro milovníky zimních sportů a extrémních outdoorových aktivit v rámci festivalu Snow film fest.