Cheb – Za cár papíru považují zřejmě někteří Chebané a zahraniční turisté vyhlášku o veřejném pořádku na veřejných prostranstvích. Ta totiž už třetím rokem zakazuje zapalování pyrotechnických předmětů na celé chebské pěší zóně.

Při rozlučce se starým rokem se i přes to na chebském náměstí Krále Jiřího sešlo několik desítek lidí, kteří vesele rakety u Špalíčku anebo nad kašnami odpalovali.

„On pořád platí zákaz odpalování raket?“ divila se třicetiletá Jana z Chebu, která právě odhodila petardu u vánočního stromu.
Město Cheb se k zákazu rozhodlo z důvodu ochrany lidí.

„Stejně jako v předešlých letech je zakázáno používat v historickém jádru Chebu a na třídě Svobody zábavnou pyrotechniku,“ řekla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová. „K takovému opatření přistoupilo už mnoho měst v naší republice. Radnice tím chrání nejen bezpečnost osob, ale také majetku,“ doplnila.

Už před půlnocí si na náměstí začali připravovat ohňostrojovou podívanou nejen obyvatelé Chebu, ale i vietnamští spoluobčané a Němci. Rakety, petardy a různě barevné světlice svištěly nejen kolem Špalíčku, ale i u radnice a vánočního stromu. Několik dělobuchů dunělo i u obchodního domu Prior a ve spodní části náměstí. Mnoho lidí bylo výrazně proti vyhlášce.

„Nehodlám kvůli nějakému zákazu dřepět doma a koukat na televizi. Vždyť je Silvestr a musím ho nějak oslavit,“ řekl Jiří Malý z Chebu. „Kvůli třem raketám přece nepojedu na druhou stranu města,“ dodal.

Za porušení vyhlášky může dostat člověk pokutu tisíc korun a ve správním řízení i o mnoho tisíc více.
Po půlnoci začali na chebské náměstí přijíždět státní i městští policisté. Pak začali lidé historické centrum opouštět. Nakonec si však policisté nikoho kvůli používání pyrotechniky neodvezli. „Nemáme zaznamenáno, že by policisté někoho kvůli používání pyrotechniky zadrželi,“ řekla policejní mluvčí Andrea Pomichalová.