Tyto obrázky oběhly nejen region, ale celou republiku. A zaplakaly nad nimi i tvrdé povahy. Tresty za týrání se sice podařilo přes všechny peripetie zpřísnit, problém je ale ve zdlouhavém procesu dokazování. Jen na případ v Podhradě upozorňovala provozovatelka Útulku pro opuštěná zvířat v Horní Hraničné Marie Lokingová několik let. A právě to je jádro pudla. Než je zvíře odebráno, musí neuvěřitelně trpět. Přestože 'normálnímu' člověku se může zdát týrané, úřady nemají dostatek důkazů k tomu, aby ho odebraly.

Logiku postrádá i skutečnost, že úřad chovatele informuje o tom, že přijde zkontrolovat, v jakých podmínkách zvíře žije. Pokud majitel jen trochu chce, může mu celá věc projít. Stačí dát psovi vodu a jídlo, pustit ho z řetězu a říct, že má zdravotní potíže. Úřad udělá maximálně: ty, ty, ty. Lze se pak divit těm, kteří mají myšlenky například na to, že zvíře osvobodí tím, že ho ukradnou? Ani ne. Jenže krádež se dokazuje snadněji než týrání.

Podařilo se zvýšit trestní sazbu pro tyrany. Teď je na řadě zákon, který nebude postaven na hlavu a umožní rychleji jednat.

Jana Bežáková, redaktorka Chebský deník

Ilustrační foto
Vary lákají hosty na vouchery