O více než 62 procent vzrostl počet mrtvých v Karlovarském kraji za letošní měsíc březen v rámci březnového průměru z let 2015 až 2019. Aktuální statistiky zveřejnil Český statistický úřad.

Zatímco v únoru lámal Karlovarský kraj v černých statistikách kvůli koronavirové pandemii republikové rekordy, v březnu se situace v regionu v rámci celorepublikového srovnání zmírnila. I tak se ale nejmenší kraj nadále drží v přepočtu na obyvatele na předních příčkách tabulky v úmrtnosti.

„Meziměsíčně, tedy mezi únorem a březnem, došlo k poklesu počtu zemřelých, a to o 39,2 procenta. Hrubá míra úmrtnosti, která vyjadřuje počet zemřelých na tisíc obyvatel, dosáhla v našem kraji hodnoty 20,6 promile,“ upřesňuje Martina Soukupová z Českého statistického úřadu v Karlových Varech.

Během letošního března zemřelo podle předběžných údajů v Karlovarském kraji 512 obyvatel. Celkově už onemocnění covid-19 podlehlo v kraji 1476 lidí, jen za letošní rok to je podle informací z Ministerstva zdravotnictví k pondělku 10. května 1045 obyvatel.

Přehled počtu mrtvých za první tři letošní měsíce.Přehled počtu mrtvých za první tři letošní měsíce.Zdroj: ČSÚ

„Ve většině regionů, kromě Karlovarského a Královéhradeckého kraje, doznala úmrtnost meziměsíční nárůst. Počty zemřelých v průběhu jednotlivých týdnů měsíce března v našem kraji plynule klesaly. Mezi zemřelými bylo více mužů (291) než žen (221). Podíl zemřelých mužů na celkovém počtu zemřelých tak činil necelých 57 procent,“ říká Soukupová.

Dodává, že i přes velký pokles oproti únoru byla úmrtnost v přepočtu obyvatel v Karlovarském kraji, kde žije nejméně lidí, pátou nejvyšší v rámci celé republiky, a to po Ústeckém, Plzeňském, Libereckém a Pardubickém kraji. Pohybovala se nad celorepublikovým průměrem.

Karlovarský kraj má ale své nejhorší časy za sebou. Poté, co ho pandemie převálcovala nejvíce v republice, se dostal na samotný vrchol ve zvládnutí pandemie.

A je to znát už v i v nemocnicích. Ty už obnovily ve velkém běžnou lékařskou péči.

„Všechna oddělení i ambulance už běží za standardního režimu, pacienti se mohou objednat na jakýkoliv výkon. Samozřejmě si ponecháváme nějaké covidové kapacity, ty už ale soustřeďujeme jen na infekčních odděleních,“ uzavírá Markéta Singerová, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice.

V současné době se v karlovarské nemocnici s koronavirem léčí osm pacientů, z nichž jeden leží na intenzivní péči, v chebské je pak hospitalizován pouze jeden člověk s covidem-19. Potřebuje intenzivní péči.