V České republice přibývá nakažených HIV. Ač si mnozí myslí, že se jich to netýká, opak může být pravdou. K – Centrum Kotec Cheb se zapojilo do světového dne boje proti AIDS bezplatným testováním.

„Někdy může být inkubační doba až dvanáct let,“ poznamenala Zuzana Skálová, vedoucí chebského Kotce. „Po nakažení se do týdne u člověka projevípříznaky podobné chřipce a virus HIV je možné prokázat po třech měsících. Pokud to někdo odkládá, pak se může stát, že samotná nemoc propukne až po letech,“ uvedla. „Velmi mě těší, že mladí už začínají být zodpovědní. Starší lidé jsou nedůvěřiví a ta nejrizikovější skupina se bojí, protože tuší, že lidé z ní mohou být nakažení.“ Jak uvedla, bezplatného anonymního testování se zúčastnilo 13 zájemců. Nemuseli se obávat, že by se v Kotci setkali s cílovou skupinou zařízení. Tyto akce se konají vždy mimo otvírací dobu pro klienty Kotce. Kdo nechtěl přímo do zařízení, mohl oslovit terénní službu. „Do budoucna bychom chtěli podobných činností pořádat víc a dát tak o naší činnosti vědět veřejnosti,“ doplnila ještě Skálová.

„Bezplatné testování provádíme ale také každé pondělí od 16 do 17 hodin,“ upřesnila informace i externí spolupracovnice Kotce, zdravotnice Blanka Bellová.

Od Nového roku ale možná dojde ke změně, o které bude Kotec informovat na svých webových stránkách.

Na návštěvu dorazili také studenti Vyšší odborné školy Cheb. „Je možné, že sem budou chodit vykonávat praxi,“ uvedla vedoucí školy Lucie Poláková. Sami žáci projevili zájem o testování. „Ano, já to zkusím,“ hlásil se po krátké přednášce jeden ze studentů. Protože bylo testování anonymní, neuvede Deník jeho jméno.