Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inkubační doba nemoci AIDS může trvat i několik let

Cheb – Chebský Kotec uspořádal u příležitosti světového dne boje proti AIDS bezplatné testování

2.12.2010
SDÍLEJ:

TEĎ TO ŠTÍPNE, informovala zdravotnice Blanka Bellová svou kolegyni z chebského Kotce Hanu Vlkovou, která na vlastní kůži zkusila, jak je testování jednoduché. Foto: Deník/ Nataša Šmatová

V České republice přibývá nakažených HIV. Ač si mnozí myslí, že se jich to netýká, opak může být pravdou. K – Centrum Kotec Cheb se zapojilo do světového dne boje proti AIDS bezplatným testováním.

„Někdy může být inkubační doba až dvanáct let,“ poznamenala Zuzana Skálová, vedoucí chebského Kotce. „Po nakažení se do týdne u člověka projevípříznaky podobné chřipce a virus HIV je možné prokázat po třech měsících. Pokud to někdo odkládá, pak se může stát, že samotná nemoc propukne až po letech,“ uvedla. „Velmi mě těší, že mladí už začínají být zodpovědní. Starší lidé jsou nedůvěřiví a ta nejrizikovější skupina se bojí, protože tuší, že lidé z ní mohou být nakažení.“ Jak uvedla, bezplatného anonymního testování se zúčastnilo 13 zájemců. Nemuseli se obávat, že by se v Kotci setkali s cílovou skupinou zařízení. Tyto akce se konají vždy mimo otvírací dobu pro klienty Kotce. Kdo nechtěl přímo do zařízení, mohl oslovit terénní službu. „Do budoucna bychom chtěli podobných činností pořádat víc a dát tak o naší činnosti vědět veřejnosti,“ doplnila ještě Skálová.

„Bezplatné testování provádíme ale také každé pondělí od 16 do 17 hodin,“ upřesnila informace i externí spolupracovnice Kotce, zdravotnice Blanka Bellová.

Od Nového roku ale možná dojde ke změně, o které bude Kotec informovat na svých webových stránkách.

Na návštěvu dorazili také studenti Vyšší odborné školy Cheb. „Je možné, že sem budou chodit vykonávat praxi,“ uvedla vedoucí školy Lucie Poláková. Sami žáci projevili zájem o testování. „Ano, já to zkusím,“ hlásil se po krátké přednášce jeden ze studentů. Protože bylo testování anonymní, neuvede Deník jeho jméno.

Autor: Nataša Šmatová

2.12.2010
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení