Už jen tři dny nás dělí od Silvestra. Dne, který hasiči považují za jeden z nejrizikovějších dní v roce. I z těchto důvodů se v posledních dnech roku zaměřili kontroloři z České obchodní inspekce (ČOI) na prodej zábavní pyrotechniky. Jejich zpráva je pozitivní, v posledních letech se prodej zlepšil.

„Po několika kontrolách po celém Karlovarském kraji jsme zatím nic vážně závadného nenašli," řekl ještě před kontrolou vytipované večerky na Divadelním náměstí oblastní ředitel ČOI Jan Řezáč. V tu chvíli však ze dveří vyšli dva inspektoři s obrovským kolem plným pyrotechniky. „Na tohle bychom měli zavolat pyrotechnika," řekl jeden z nich. A nebyl to žert. Na obalu chybělo vše. Označení třídy, manuálu či návodu. „My udělíme pokuty za tyto prohřešky, ale určitě to předáme i úřadu pro zbraně a střeliva, se kterým blízce spolupracujeme," dodal Řezáč.

To však byl zatím jediný nález prohřešku, který se během kontrol inspektorů z ČOI povedl. „Je opravdu vidět, že se prodejci poučili z minulých let. Nyní se dá pyrotechnika bez obav nakoupit i na tržištích a tržnicích. I na ty jsme se letos zaměřili a nenašli jsme téměř žádné porušení zákona," dodal Řezáč.

To však nebrání inspektorům v dalších kontrolách. „Máme ještě tři dny a uvidíme, jestli ještě někoho nechytneme," řekl Řezáč. Podle nové vyhlášky se od června 2013 navíc nesmí prodávat pyrotechnika prvního stupně dětem mladším 15 let.

Hasiči pak varují, že při samotné manipulaci hrozí kromě nebezpečí vzniku požáru i velké zdravotní riziko.

„Lidé by si tak měli uvědomit, kde mohou bezpečně tyto pyrotechnické hračky použít, v žádném případě to nesmí být například uzavřené prostory či místa v blízkosti vysoce hořlavých materiálů. Stejně tak nemohou odpalovat pyrotechnické hračky v blízkosti dalších osob. Při jakémkoliv podezření, že domácí ohňostroj způsobil i sebemenší požár, je nutné toto nahlásit na tísňovou linku hasičů 150," nabádá mluvčí krajského hasičského sboru Martin Kasal.