Mezi regály a prodávanými výrobky nalezli myší trus a špínu. Verdikt zněl jasně, ihned prodejnu uzavřít a dát do pořádku. Lidé si tak nakoupit jeden den nemohli. Hlodavci mohou přenášet nebezpečné nemoci, kterými by se mohli zákazníci nakazit.

„K nejzávažnějším porušením hygienických předpisů náleželo dlouhodobé podcenění deratizačních opatření. Na prodejní ploše a v zázemí provozovny inspektoři na mnoha místech nalezli myší trus, a nebylo tak možné vyloučit kontaminaci vystavených a skladovaných potravin. Výskyt hlodavců v potravinářských provozech je nebezpečný zejména z důvodu rizika šíření nebezpečných onemocnění,“ sdělil tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Vzhledem k tomu, že provozovna nesplnila minimální požadavky pro zajištění bezpečnosti nabízených potravin, inspektoři neváhali a okamžitě podniku nařídili uzavření prostor.

„Inspektoři kromě zákazu užívání prostor uložili provozovateli, aby uvedl prodejnu do souladu s požadavky zákona, zejména aby provedl důkladnou deratizaci, zajistil provozovnu před dalším pronikáním škůdců a zajistil odstranění nečistot. Do splnění těchto opatření zůstala provozovna uzavřena. SZPI zahájí s provozovatelem správní řízení o uložení pokuty,“ poznamenal Jakub Kopřiva.

Hrázděný statek by měl být zpřístupněn v roce 2021.
Unikátní statek se znovu otevře, nejdříve ho ale čeká rekonstrukce

Informaci o uzavření potvrdil i tiskový mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

„Mohu potvrdit, že byl v našem hypermarketu v Aši zjištěn výskyt trusu hlodavců. Na základě nařízení Státní zemědělské a potravinářské inspekce byl obchod uzavřen. Ihned po zjištění byla pozvaná deratizační firma, která celý obchod zkontrolovala a vyčistila. Bylo provedené důkladné celoplošné čištění. Zároveň byla přijata veškerá opatření nutná k odstranění nedostatků zjištěných inspekcí a k zamezení opakování podobných situací. Výskyt hlodavců nebyl v obchodě zjištěn. Po důkladném vyčištění celého prostoru byl obchod opět otevřen. Zákazníkům se za způsobené nepříjemnosti velmi omlouváme,“ sdělil mluvčí.

Myši, potkani nebo krysy jsou v obchodech velkou hrozbou, podle hygieniků přenášejí řadu onemocnění, která jsou pro člověka nebezpečná. Nejzávažnější nemocí je leptospiróza, která se přenáší močí hlodavců. Infekční onemocnění se v počátcích může projevovat jako chřipka provázená bolestmi kloubů a hlavy, v pozdějších fázích, pokud se u nakaženého leptospiróza rozvine, postihuje játra a ledviny, může dojít až k selhání ledvin.

Více než dvě stovky lidí zamířily na jedinečnou akci, která si získává čím dál více příznivců, na Adrenalinový den do Pomezí nad Ohří.
Záchranáři byli v akci. Lidé slanili z mostu