Každoročně jej třetí srpnový týden pořádá Společnost Fryderyka Chopina. „Tyto srpnové dny naplněné hudbou patří k největším kulturním svátkům v České republice, významně obohacují kulturní život v Mariánských Lázních a přivádějí každoročně do města mnoho vynikajících interpretů a význačných dirigentů z celého světa. Od roku 1962 je festival obohacen vždy jednou za dva roky klavírní soutěží, kde zní především díla Fryderyka Chopina a v které už se představila řada vynikajících mladých interpretů, jejichž jména záhy poznal celý hudební svět,“ sděluje za Lokální destinační agenturu KIS Mariánské Lázně Elena Sorokina.

Letos se mezinárodní klavírní soutěž uskuteční ve dnech od 9. do 11. srpna. Jak uvedla tajemnice Společnosti Fryderyka Chopina Eva Smejkalová, v letošním roce je o soutěž obrovský zájem mezi studenty z hudebních škol z celé Evropy. „Úroveň bude opravdu vysoká. Profesor Ivan Klánský, který je předsedou poroty, rozhodl, že pro letošní rok se znovu otevře první kategorie, což jsou děti z uměleckých škol a konzervatoří do 19 let. Druhá kategorie pak zahrnuje věkové rozpětí od 19 do 26 let, což jsou vysokoškoláci,“ vysvětluje Smejkalová s tím, že dohromady je do soutěže přihlášeno 16 studentů.

Letošního ročníku se zúčastní například student matematicko-fyzikální fakulty z Prahy, který se zaměřuje na Chopina. „Přihlásila se i vynikající mariánskolázeňská klavíristka Klára Skalková, které budeme samozřejmě držet palce. Do soutěže jsou přihlášeny i tři ukrajinské děti, které jsou studenty různých evropských škol,“ pokračuje tajemnice.

Koncert laureátů 13. Mezinárodní klavírní soutěže F. Chopina 2022 bude k vidění v městském divadle 11. srpna v 18 hodin. Zahájení Chopinova festivalu pak proběhne 13. srpna ve Společenském domě Casino v půl osmé večer,“ uvádí Sorokina a dodává, že momentálně je prodáno už 80 procent vstupenek, protože se do Mariánských Lázní po covidu konečně vrátila klientela, která cíleně jezdila na Chopinův festival.

Celý program najdete zde: http://www.chopinfestival.cz/festival/program/