Předpovědi skeptiků, kteří nevěřili, že by Izraelci dostáli svým slibům o stavbě velkého komplexu u Aše, se začínají pomalu vyplňovat. Firma BCD Group odsunula zahájení stavby zhruba o rok a navíc nevyužije všechny pozemky, které zakoupila. Stavět se mělo začít už letos v září, zahájení se posunulo na říjen příštího roku.

„S investorem jsme si slíbili, že se zhruba jednou za tři měsíce budeme informovat o tom, jak to vypadá,“ informoval starosta Aše Dalibor Blažek. „Při poslední návštěvě nás informovali, že našli technický problém.“

Pozemky, které investoři koupili po obou stranách obchvatu, mají výškové rozdíly 18 metrů. Ty by se musely řešit přemostěním. „Řešení by jednak bylo finančně náročné a jednak zabere velkou část pozemku,“ uvedl starosta.

Investoři se proto rozhodli nejít za obchvat a zrealizovat svůj záměr jen na jedné straně. Na poslední návštěvu ašské radnice přivezli nový záměr, který jim shodou okolností vytvořil stejný architekt, který zpracovával územní plán městu Aš.

„Z pohledu životního prostředí byly největší výhrady právě i k pozemku za obchvatem. Tam by mělo končit město. Výhrady mělo i Ředitelství silnic a dálnic, majetkový správce obchvatu. To říkalo: my jsme tady postavili obchvat a vy ho zase obestavíte a za chvíli přijdete s tím, že chcete jiný obchvat,“ poznamenal starosta s tím, že nově navrhované řešení bude pro investory levnější a určitě průchodnější, protože se nebudou muset vymýšlet složitá dopravní řešení.

Jak už před časem ujistila zástupkyně investora Katarína Sýkorová, firma od svého záměru ustoupit nehodlá.

V tuto chvíli můžu sdělit, že se situace nezměnila, jen jsme práce odložili. Rozhodně to ale není kvůli krizi, jen čekáme, jak se bude vyvíjet situace na mezinárodním trhu. My máme vlastní kapitál, takže nejsme tlačeni žádnou bankou. Jedná se pouze o strategické vyčkávání,“ řekla. „Projekt se nám líbí a stále v něj věříme,“ sdělila.

„Poloha na rozhraní Čech, Bavorska a Saska nabízí Aši atraktivní příležitost stát se moderním střediskem příhraniční komunikace v nové Evropě. V Evropě, kde hranice jsou už vnímány jen jako historické souvislosti, které lidé žijící v 21. století dovedou snadno a rychle překonat,“ uvedl hlavní architekt projektu Amnon Niv z Tel Avivu na prezentaci pro představitele regionální samosprávy. V první etapě zástavby by na kraji Aše měla vyrůst nová nemocnice, určená hlavně pro zámožnou klientelu, jedním z jejích nejdůležitějších oddělení by měla být plastická chirurgie. Zdravotnické zařízení bude mít asi tři stovky lůžek. Dominantou areálu se mají stát čtyři třicetipodlažní obytné mrakodrapy s 550 byty. V první etapě vyroste rovněž velké nákupní středisko a průmyslová zóna.

V dalších etapách má na 100 tisících metrech čtverečních vzniknout druhá průmyslová zóna, orientovaná především na výrobu elektroniky a výpočetní techniky. V poslední etapě má v areálu vyrůst logistické centrum na ploše 150 tisíc metrů čtverečních a výšková administrativní budova. BCD Group se rozhodla během příštích deseti let investovat do areálu celkem 25 miliard korun.