Jak lépe začít druhý ročník Kurzů žurnalistiky pro děti a mládež, než přímo ´ve vosím hnízdě´! Tím byla tentokrát Poslanecká sněmovna ČR. „Na exkurzi do sněmovny jsme za odměnu vzali celkem šest dětí, které úspěšně absolvovaly první ročník kurzů,“ říká Jana Kofránková, ředitelka Mediálního centra pro děti a mládež. „Šlo o naše chebské reportéry a fotografy – Martina Bednaříka, Jana Bedřicha, Petru Franclovou, Jana Kříže, Hanku Vondráškovou a Barboru Vyklickou.“

Původně Mediální centrum obdrželo pozvání od poslankyně Kateřiny Jacques, která se byla v květnu podívat na prezentaci neziskových organizací při příležitosti Zahájení turistické sezóny města Cheb. Na prahu parlamentu skupinku přivítal pouze asistent poslankyně Tomáš Jungwirth slovy: „Bohužel, musím paní poslankyni omluvit, protože musela odjet do porodnice.“

Přesto Chebané dostali průvodkyni, která je provedla místnostmi a spletitými chodbami parlamentu. Pro člověka, který zde není často, se jedná o labyrint, kde se bojí, abyste se neztratil. „No a přesně tohle se nám stalo,“ líčí Jana Kofránková. „Jako ´naschvál´ jsme se ale ztratili jenom já – s kamerou, druhý kameraman a zvukařka, takže si jistě dovedete představit, jak moc nám parlamentní ochranka věřila, že to nebylo schválně a že jsme se tam tajně nevmísili, abychom natočili neuvěřitelné záběry. Ono ani nebylo Co točit, protože byl den po ´velkém třesku´, a všichni poslanci se vzpamatovávali z novinky, že volby budou až v červnu.“

Děti si prohlédly kuloáry, kde se scházejí poslanci, místnost, kde probíhají jednání a nakonec i poslanecký klub, kde je místo poslankyně Kateřiny Jacques přivítal tajemník klubu a zodpověděl jim všechny všetečné otázky.

„Ponaučení pro příští exkurzi si bereme takové, že se už budeme domlouvat výhradně s poslanci, kteří nerodí. I když… Co třeba kýla nebo bolavý zub… , člověk nikdy neví,“ dodává s úsměvem Jana Kofránková.

Všichni, kteří touží zažít s Mediálním centrem pro děti a mládež další báječné exkurze nebo se naučit psát, fotografovat či moderovat, mohou přijít na informační schůzku 5. října v pět hodin odpoledne do Městské knihovny v Chebu, do půjčovny pro dospělé.

Mediální centrum pro děti a mládež (MECY) zřizuje Občanské sdružení Balime, partnery MECY jsou Městská knihovna v Chebu a Dům dětí a mládeže SOVA Cheb.

Mediální centrum se zabývá podporou zavádění Mediální výchovy do škol i jako volnočasovou aktivitou; podporuje neziskové organizace v oblasti komunikace s veřejností.

Sabina Olmrová