Jmenuje se výstižně Ze života porcelánového šálku a návštěvníci se na ní dozvědí, jaké všechny procesy předchází tomu, než si doma můžeme vychutnat kávu z takového hrnečku.

„Evropané po staletí obdivovali porcelán dovážený z Dálného východu. Bílé zlato, jak se dříve porcelánu přezdívalo, bylo žádaným sběratelským předmětem, a tak se vyplatilo investovat do pokusů o jeho nápodobu. To se podařilo až počátkem 18. století v Sasku, kde byla vynalezena technologie výroby tzv. tvrdého porcelánu. Do Čech se tato technologie dostala až na samém sklonku 18. století, a to díky durynským odborníkům, kteří také propůjčili vzhled nejstarší české porcelánové produkci. Po celé 19. století pak byl důležitý vzor míšeňské a vídeňské tvorby, která udávala tón výrobě porcelánu ve střední Evropě,“ řekla Lucie Kališová, kurátorka výstavy.

Na výstavě se ale zájemci nedozvědí víc jen o historii, ale i o samotné technologii výroby i designu.

Výstavu Ze života porcelánového šálku pořádá františkolázeňské muzeum ve spolupráci s Vogtlandmuseem Plauen a k vidění bude v českých lázních až do 22. dubna příštího roku. Součástí je navíc bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Nachystané jsou různé přednášky a workshopy.

Ilustrační foto.
Památka se dočkala zasloužené obnovy