V Karlovarském kraji pokračují jednání s lékaři Karlovarské krajské nemocnice (KKN), kteří jsou zapojeni do výzvy Děkujeme, odcházíme. Po jednání s ministrem Hegerem a se členy Bezpečnostní rady vlády se hejtman Josef Novotný (ČSSD) rozhodl k zásadnímu opatření v oblasti mezd zdravotníků.
„Dáme od 1. března lékařům takové peníze, které přislíbil ministr Leoš Heger.

Jde o pět až osm tisíc korun měsíčně,“ vysvětlil hejtman s tím, že tak, jak přijdou peníze od zdravotních pojišťoven, musí jít na základě tarifní tabulky do platů lékařů.

Peníze lékaři dostanou zřejmě na základě dosažených atestací apod. Úprava by se měla týkat i lékařů ze záchranky a léčebny dlouhodobě nemocných. „Kromě toho pokračuje kolektivní vyjednávání, v rámci kterého byla představena mzdová reforma,“ připomněl generální ředitel KKN Zdeněk Horák.

Mezitím probíhají intenzivní přípravy krizového scénáře pro případ, že by se hrozba odchodu lékařů naplnila. Krizový plán, na němž spolupracuje Karlovarský kraj, vedení Karlovarské krajské nemocnice a Územní zdravotnická záchranná služba, bude předložen na středečním jednání Bezpečnostní rady Karlovarského kraje. „Opět žádám a prosím lékaře, kteří hodlají odejít, aby v zájmu pacientů nastoupili po 1. březnu do práce,“ uzavřel hejtman.

Jak se lékaři zachovají, to zatím nikdo neví. „Jednání předsedů Lékařského odborového klubu je ve středu v Praze. Rozhodnutí nyní tedy není v mé kompetenci. My ale přece nechceme jenom zvýšit platy, ale také vyřešení postgraduálního vzdělávání lékařů a jejich přesčasových hodin,“ zdůraznil Peter Igaz.

Vstřícná nabídka kraje lékařům navíc naráží na privatizaci zbylých dvou nemocnic v kraji. Právě o dlouhodobém pronájmu karlovarské nemocnice jednal hejtman včera také s primátorem Petrem Kulhánkem (KOA). „Nejde rozhodnout na základě informací, které nemáme. K tomu potřebujeme materiál, že všechny okolnosti jsou neřešitelné a pro kraj je dlouhodobý pronájem jediným východiskem. Do té doby platí, že je pro nás prioritou veřejnosprávní nemocnice,“ uvedl primátor.

Dodal ale, že v případě pronájmu nemocnice kraj přislíbil zakomponovat do smlouvy formulace některých závazků města.
Například náměstek Jiří Kotek (Alternativa) je ke snaze kraje pronajmout nemocnice (karlovarskou i chebskou) mnohem kritičtější. „Po dvou letech vlivu krajské koalice pokládám stav v nemocnici za katastrofální.

Obáváme se, že politici z ČSSD ji natolik zdevastovali, že vidí pronájem jako spásnou šanci pro vysvobozující útěk z politické odpovědnosti. Pronájem nelze považovat za koncepční řešení. Dožili jsme se toho, že komunisté, kteří jsou s ČSSD v krajské koalici, budou privatizovat krajskou nemocnici,“ uvedl Kotek.

Lékaři jsou z krajské chuti nemocnici pronajmout naprosto rozčarováni. Podle nich jim stačil pokus z let 2007 až 2008, kdy tři krajské nemocnice řídila Česká zdravotní a zůstal po ní dluh ve výši 120 milionů.