Jméno českého univerzálního génia Járy Cimrmana bude chebskou časovou osu zdobit už asi v polovině měsíce června. A kdy město Cheb velikán navštívil? Přesně v roce 1900.

Takzvaná časová osa, která nese důležitá data města, je součástí rekonstruované chebské pěší zóny. Potáhne se celou stavbou, a to až k náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Na jejím konci vyroste artefakt Brána času.

Mluvčí chebské radnice Martina kuželová vysvětlila, že starosta Chebu Jan Svoboda oslovil Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka z Žižkovského divadla Járy Cimrmana v loňském roce se žádostí o certifikát - historické svědectví.

„Rok 1900 máme na časové ose jaksi neobsazen a já jsem přesvědčen, že právě tehdy Jára Cimrman stanul svou nohou na naší pěší zóně,“ popsal pohnutky chebský starosta. „Chybělo jen potvrzení od nejvýznamnějších a nejuznávanějších cimrmanologů, které jsme nakonec obdrželi. Je na ručním papíru, s podpisy obou pánů, a máme ho v našem sekretariátu,“ dodal.

Ach, ty můj Špalíčku,

máš zdivo hrázděné

a já na Aničku,

vzpomínky blažené.
Veršovaná vzpomínka Járy Cimrmana na chebskou výčepní Annu

„Český génius Jára Cimrman byl znám mimo jiné jako chodec,“ píší v dopise pro město Cheb Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. „Jeho pěší túry udivují svou délkou. Při léčebném pobytu v Karlových Varech v roce 1900 se rozhodl, že si vyšlápne za přítelem hrabětem Zeppelinem do Stuttgartu. Trasu zvládl na tři noclehy. První byl v Chebu. V cestovním deníku se dochovala jeho veršovaná vzpomínka na zdejší výčepní Annu.“

Část osy se záznamem návštěvy Járy Cimrmana poputuje na své místo asi v polovině června. V stejném termínu by se pak měl pokrývat i zbytek osy.
„Potvrzení zprávy o návštěvě Járy Cimrmana v Chebu roku 1900 k nám z Prahy dorazilo až vloni v prosinci - tři a půl měsíce po finiši první etapy rekonstrukce pěší zóny,“ osvětlila mluvčí radnice důvod, proč bude kousek položený zpětně.

A jak se na tuto část osy dívají místní?

„Je to vtipné rozptýlení,“ zasmál se jeden z oslovených Chebanů, Jaroslav Jelínek. „Určitě si nemyslím, že by takové odlehčení mezi tolika 'těžkými' daty bylo na škodu,“ dodal.