Jedinečnou akci připravilo chebské gymnázium. Ve škole uspořádali Jarní školu astronomie a fyziky, v rámci které mohli studenti a žáci chebských škol vyslechnout přednášky několika českých vědeckých kapacit. Gymnázium chce touto cestou přesvědčit budoucí vysokoškoláky, že stojí za to studovat přírodovědné a technické obory.

„Jarní škola je jednou z akcí, kterými chceme přírodovědné a technické obory zpopularizovat, protože zájem o ně celoevropsky klesá," vysvětlil Jaroslav Kočvara, ředitel Gymnázia Cheb.

Studentům tak celý týden přednášeli přední čeští vědci: například významný astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., zkušený popularizátor astronomie Bc. Ondřej Trnka z Hvězdárny a planetária Plzeň, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Ing. Marcel Grün, akademik prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., RNDr. Miroslav Randa, Ph.D., a PhDr. Ing. Ota Kéhar ze ZČU v Plzni a další. Přesvědčit je, aby do Chebu přijeli, prý nebyl problém. „Oslovili jsme několik odborníků na astronomii, fyziku i biologii a všichni oslovení by se velmi rádi zúčastnili. Jediným limitujícím faktorem byl jejich plný diář," uvedl Jan Dirlbeck, pedagog gymnázia a jeden z organizátorů Jarní školy. „Takové akce je nutné plánovat s velkým předstihem, ale i pak jsou problémy s vytížeností jednotlivých kapacit. Proto máme radost, že se nám podařilo Jarní školu velmi kvalitně obsadit," podotkl s tím, že díky různorodosti nabídky si mohli z témat vybírat žáci jak základních, tak i středních škol.

A jak to vypadá, akce sklidila úspěch. „Bylo to skvělé. Zúčastnila jsem se několika přednášek a nejvíc mě zaujal pan Pačes, který mluvil o vzniku života," řekla osmnáctiletá septimánka Daniela Mrázková. „Mám strašně ráda všechny přírodní vědy, takže pokud budu mít možnost, moc ráda se zúčastním i příštího ročníku."

Jak Jan Dirlbeck potvrdil, Jarní škola nemá být pouze jednorázovou akcí. „Rádi bychom ji opět uspořádali a snad tak na chebském gymnáziu vznikne další pěkná tradice," dodal.

Chebské gymnázium dělá pro zpopularizování přírodovědných a technických oborů hodně. Už šestým rokem pořádá úspěšnou akci Věda před radnicí, během které studenti a učitelé ukazují školákům i široké veřejnosti, že věda dokáže být zábavná. Akce je tak úspěšná, že o ni projevily zájem i školy mimo Cheb, například s ní bylo gymnázium pozváno do Karlových Varů, kde ji uspořádalo pro tamní základní školy.

Studenti gymnázia navíc pravidelně jezdí na exkurze do science center a k vědě je bezesporu může přitáhnout i nové planetárium, které se nachází v nové přístavbě gymnázia.