Každý Cheban ví, kde je železářství U Paška. Člověk, jehož jméno už desítky let nese, právě oslavil 90. narozeniny! Ačkoliv již jeho rodině železářství nepatří, po sedmi letech prostory prodejny s Deníkem opět navštívil.

Jaroslav Pašek do Chebu přišel po válce z Plzně. „Město jsem znal a věděl jsem, na jak výhodném místě leží,“ popisoval. Původně v Chebu měli železářství již před válkou Němci. „Byla zde tři,“ popisoval Jaroslav Pašek. Jemu nakonec bylo přidělené to nejmenší. Patřilo Karlu Lindnerovi a úplně původně se nacházelo naproti tomu současnému, tam, kde se dnes prodává zmrzlina. „Nějaký čas jsem tam byl s Lindnerem. Někdo si představuje, že se kradlo, co tu po odsunutých Němcích zůstalo. Ale vše zboží se muselo sepsat, ocenit a vše jsem musel zaplatit,“ uvedl. „Jenže v roce 1949 obchod převzali 'soudruzi', prodejnu zrušili a přesunuli do současných prostor.“ Načas odešel Jaroslav Pašek pracovat jako inspektor prodeje. Měl ale mezi lidmi dobré jméno, a tak se za pár let vrátil. „Podnikové ředitelství mi při práci dávalo volnou ruku,“ podotkl.

„Při sanaci Chebu jsem si prosadil, že bude mít prodejna dvě patra, a takto ji otevřel již roku 1961. Byla to vůbec první samoobsluha průmyslového zboží v republice. Jezdili se sem dívat všichni vedoucí. Obdivovali ji ale i cizinci.“ První patro prodejny bylo původně zájezdní hostinec a na dvoře, kde je v současné době sklad, byly stáje pro koně.

I přes různé peripetie obchod vedl dlouho, pak jej převzal jeho syn Josef a nakonec vnučka. Jedna věc ho na řemesle v současné době mrzí. „U nás museli být všichni odborně vyučení – vědět, co jsou pravé dveře, levé dveře a podobně. A dnes to prodávají v televizi,“ posteskl si.

Jaroslav Pašek se ale nevěnoval jen obchodu. „Snažil jsem se pracovat i pro Cheb.“ Vedl dobrovolné hasiče, hrál v divadle a věnoval se fotbalu. „Byl jsem vlastenec a doteď mám radost z každé dobré události, která se u nás stane,“ řekl.

Čerstvého oslavence zlobí snad jen nohy. I přes svou vitalitu tvrdí, že jej zlobí paměť. I mladí by mu ale i tu mohli závidět. A jaký má recept na dlouhověkost?

Po nehodě přestal kouřit, alkohol téměř nepije, naopak má rád rajčatovou šťávu. „Také jsem vždy jedl zdravě. Například tlusté, to jsem nikdy nejedl. Ale rajčata – ta jsou ohromně zdravá,“ dodal.