I přestože se teploty pohybují pod nulou a mnohde leží sněhová pokrývka, ani v lednu nemusíte odejít s prázdnou.

„I v lednu se dají najít houby. Zrovna nedávno jsem jich nasbíral více jak kilogram,“ řekl zkušený mykolog Jiří Pošmura. Podle jeho slov současné teploty svědčí růstu hlívy ústřičné, která roste na listnatých stromech a vydrží krátkodobě i mráz. „Na listnáčích a jejich pařezech roste chutná penízovka sametonohá, která je otužilá, pod sněhem vydrží a při oteplení roste dál,“ řekl Jiří Pošmura. Na bezovém dřevě se zase dá v těchto dnech najít ucho Jidášovo. „To se hodí do salátů nebo rizota,“ uvedl mykolog. Co na tom, že v mnoha lesích leží sníh?

Podle Jiřího Pošmury stačí vědět, kde houby rostou, vzít si lopatku, odházet závěj a sbírat. Zatímco přemrzlé hřibovité houby jsou toxické, zimním houbám mráz nevadí. Jsou totiž mrazu dobře přizpůsobeny a mohou i lehce přemrznout. Neobsahují totiž vodu, ale přírodní fridex. „V silných mrazech samozřejmě nerostou, ale když nastane obleva, svůj růst obnoví.“

Navíc všechny tyto houby obsahují léčivé látky, takže jsou i zdraví prospěšné.

Kromě toho rostou i jiné mykologické zajímavosti, jako jsou krásně rudě zbarvené ohnivce. Právě ten mykolog objevil na Bečovsku. „Mykologové mohou najít také kyj zkroucený, pevníky, pařezníky, outkovky, hlenky, helmovky a jiné,“ dodal Jiří Pošmura.

Ilustrační foto
Lidi baví třídit. Odevzdali tuny plastu