Tento držitel 5. Dan Meibukan Gojyu ryu Karate, uděleného mistrem Meitatsu Yagi, je hlavním evropským instruktorem tohoto stylu a je pověřen vedením celé Evropské sekce. Žádost Deníku o rozhovor neodmítl.

Prozradíte váš pohled na stav karate v Chebu?

Prováděl jsem si malou sondu bojových umění v Chebu a nenašel jsem nic, co by odpovídalo stylu karate a sebeobrany. Jelikož kdysi bylo v Chebu karate velmi oblíbené, rozhodl jsem se ho na tomto základě zde obnovit. Předešlé karate bylo sportovní formy. My děláme bojové umění, což je diametrální rozdíl!

Z jakého důvodu dojíždíte do Chebu?

Do Chebu dojíždím z jednoho prostého důvodu. V širokém okolí není žádný člověk, který by mohl tento styl zavádět a být garantem stylu Meibukan. Sice mám studenty i z Chebu, kteří na tom nejsou špatně technicky, ale zavádět styl je úplně o něčem jiném. Je to mravenčí práce a jsou to velmi těžké začátky.

Co může mladým karate dát?

Na tuto otázku odpovím poněkud jinak, než zní. A to především v tom ohledu, že karate není směřováno pouze k dětem, ale především k dospělým jedincům, kteří si mnohokrát myslí, že začít s karate například ve 40 letech je pozdě. Není! Všechno je jen o přístupu. Naše karate není sportovní disciplína, ale je to realizace svých schopností. Je to systém sebeobrany, disciplíny a vlastní odpovědnosti a totéž by se mělo vyžadovat po dětech. Obzvláště pro ně je to cenný artefakt, kdy si do dalšího života nesou tyto hodnoty jako základ pro další bytí. Mnozí rodiče si myslí, že k nám odloží své děti, my je naučíme poslouchat a zlepšíme jejich morální systém. To je velký omyl mnoha rodičů. My můžeme tuto stránku formou karate pouze vylepšit, ale nejsme schopni suplovat práci rodičů. Jsme jim spíše partnerem.

Kdy vás mohou v Chebu zájemci navštívit?

Naše výukové hodiny jsou v pondělí a středu od 18 do 20 hodin na adrese Kostelní náměstí 14 v Chebu. Vše se odehrává ve speciální škole.

Karate ve vašem podání je..?

Chtěl bych čtenářům Chebského deníku sdělit, aby se nebáli a odvážili se přijít si zacvičit. Uvědomění si, že karate je cesta, již pomohlo mnoha lidem v osobním i pracovním životě. Je to cesta dlouhá a velmi složitá, nepěstujeme sportovní úspěchy, nepěstujeme ego, ješitnost. Neučíme vyhrávat soutěže, neučíme útočit a zraňovat lidi, učíme lidi pokoře, klidu, uvědomění si sama sebe a hlavně, učíme lidi, jak se vyhnout boji. A pokud k souboji dojde, jak neprohrát, což si myslím, že je základ filozofie Kung-Fu a karate celkově. To, že to mnozí otočili na jinou úroveň a učí opak, je jen jejich záležitost a každý si musí vybrat svojí cestu. Mám a měl jsem mnoho možností hovořit nejen s mým, ale i s mnoha mistry bojových umění na Okinawě, kam od roku 2004 jezdím pravidelně každý rok učit se a zdokonalovat. A musím říci , že jsou smutní a zklamaní z poslání a přístupu dnešního karate, které se stalo pouze nástrojem výdělku a zvyšování si ega mnoha rádoby učitelů a skupin.

Také evidujete nějakého svého úspěšného svěřence?

U nás nejsou ambice závodů a utkání, jak jsem již předeslal, ale jde o tvrdou mravenčí práci karate, kde výukový systém je tak složitý, že časem studenti končí, nebo se rozdělí. Končí především pro velmi vysoké ego a ješitnost a neschopnost se soustředit na výukový systém. Stávající studenti se pak dělí na ty, kteří vydrží, a na ty, kteří nechtějí jít dál a volí jiné, takzvané rychlé sporty. U nás je výsledkem mravenčí práce student s černým pásem a těch je pod mým vedením několik, a dokonce jeden z Chebu a to Václav Michálek, který před lety získal 1. Dan. Dalšími mými studenty je například Plk. Mgr. Jiří Matouš, což je šéf policie pro uniformované složky v Karlovarském kraji. Ten skládal v loňském roce zkoušky na 5. Dan na Okinawě u mistra Yagi.

Dobrým znakem pro naše karate je návrat několika bývalých výborných karatistů z Chebu. Je to například Martina Aišmanová. Věřím, že byť cvičíme jiný styl karate, vrátí se k nám mnozí studenti stylu Shotokan, kteří v Chebu působili.

Jsou dnes děti línější než před roky? Nebo to jsou jen nářky těch takzvaných milovníků dřívějších starých dobrých časů?

Je to daň za někdy vysoké nasazení rodičů, aby zvládali finanční situaci rodiny a jindy lenost otců a matek. Dnešní děti jsou postiženy systémem elektroniky, což je zabiják. Nechodí ven, nelezou po stromech, neumí skákat, lézt po prolejzačkách, prostě nedělají nic podobného, co jsme dělali my. Byl jsem svědkem, kdy se asi šestileté dítě ptá otce u prolejzaček: „Tatínku co to je?“ Otec odpověděl, že nic. „Tam nelez, to je pro vojáky.“ A šel pryč bez jakéhokoliv zájmu. Jsem rád, že jsou i jiní rodiče, berou děti na lyže, brusle, in–line, kolo a jiné aktivity. Mám dvě malé děti ve věku deset a osm let a jsme na tom stejně. Oba kluci dělají karate a navíc starší hraje hokej za Sokolov. Mladší chodí na atletiku v Sokolově. Nicméně jsou i tací, kteří své děti odkládají na všechny možně dostupné kroužky, což není dobré. Rodič by měl své dítě poznat, znát a naslouchat mu, pak je schopen výchovy. Mnohdy je to jinak a pak se nemůžeme divit tomu, jací lidé zde v okolí vyrůstají.