Stejně jako v každém vztahu i ve společném šedesátiletém životě manželů Křivánkových byly chvíle růžové, ale také i ty černější. „Nikdo není dokonalý," řekl Rudolf Křivánek. „Jestli někdo čeká, že toho druhého předělá, tak s tím ať nepočítá." Podle Marie Křivánkové musí člověk brát mnoho věcí s nadhledem.

„Kdyby člověk na tom druhém viděl jen to špatné, každý by se musel zákonitě rozejít. Důležité je také umět odpustit. Já jsem nemohla usnout, dokud jsme se neudobřili. Nikdy se nestalo, že bychom spolu nemluvili. Vždy jsme nedorozumění vyřešili ještě ten den." Oba dva manželé se shodují na tom, že se oba dva mají pořád rádi. „Když jeden není doma, tomu druhému chybí," potvrdil devětasedmdesátiletý Rudolf. „Jeden o druhého se bojíme. Je to láska. Nejraději bychom zemřeli ruku v ruce, stejně jako Romeo a Julie," doplnila jeho manželka Marie.

V dnešní době rozvodů je téměř vzácností, když manželé oslaví zlatou nebo diamantovou svatbu. „Lidé na začátku manželství by měli svůj manželský slib vzít upřímně a smrtelně vážně," řekl Rudolf Křivánek. „Měli by si slíbit věrnost až do smrti a brát to opravdu vážně po celý život, a ne zapomenout na něj hned za dveřmi svatební síně." Podle osmdesátileté Marie se manželský život neobejde bez neustálé péče o vzájemný vztah.

Už jen pohled na svůj protějšek se podle manželů hodně změnil. „Připadá mi, že mladí muži dnes berou vztah k ženě často konzumně, jako když si pořídí nějakou věc v obchodě," uvedl Rudolf. „Když se jim přestane líbit, prostě si pořídí jinou." Podle paní Marie ženám zase chybí pokora a respekt k partnerovi. „Také mnohdy nemají vůli na vzájemném vztahu poctivě pracovat každý den. Nám v manželství pomáhalo, že jsme se snažili zachovávat křesťanské hodnoty," řekla Marie.

A recept na šťastné manželství? „Jeden druhému věřit, jeden druhého snášet, jeden druhému vycházet vstříc," usmála se Marie Křivánková. „Být k partnerovi trpělivý, laskavý, nelhat si a nepodvádět se," řekla. „Nikdy nezapomenout, že jste na všechno dva, ne jeden. Nemyslet jen na sebe, ale o všem rozhodovat společně po vzájemné shodě," dodal Rudolf Křivánek.