„Protiabrazivní opatření provádíme v pěti dílčích úsecích o celkové délce 585 metrů. Jedná se o lokality, na nichž je ohrožena stabilita břehů a pozemků přímo sousedících s pozemkem vodní nádrže,“ sdělila mluvčí státního podniku Povodí Ohře Dana Zikešová.

Břehy opevňují lomovým kamenem, čedičem, s minimálním průměrem 60 cm, kterého celkem položí více než čtyři tisíce kubíků. Museli postavit i komunikace široké čtyři metry, které volně navazují na opevnění. „V úseku opevnění břehů bude komunikace zachována jako jeho součást a jejím cílem bude chránit patu samotného opevnění břehů. V rámci stavby budeme také provádět terénní úpravy s následným osetím,“ dále uvedla mluvčí.

Stavební práce zahájili v prosinci 2022 a pracuje se především v zimních měsících při snížené hladině o 3 metry oproti letní úrovni a 1,4 metru oproti zimní úrovni. Během první etapy (prosinec 2022 – duben 2023) pracovali na dvou lokalitách: Podhrad – Velká Všeboř a v Jesenické zátoce. „Stihli jsme také přípravné práce typu kácení zeleně a instalaci ocelových štětovnic na dalších lokalitách. Aktuálně opevňujeme břehy mezi hotelem Ronak a kempem Karel, u chatové kolonie Třešňovka a v zátoce Mechová,“ dodala Zikešová s tím, že zhotovitelem akce za 45 mil. Kč bez DPH je společnost ALGON, a.s.