Jezdecká akademie v Mariánských Lázních může oslavovat. Podařilo se jí totiž letos otevřít nový obor. Zájem o předměty na sebe nenechal dlouho čekat. Ke studiu se přihlásilo i několik lidí z jiných států.

„Letos nastoupilo v novém školním roce 15 žáků," sdělila ředitelka jezdecké akademie Hana Zadinová. „Kapacity naplněny nejsou, ale pro studium je zatím počet optimální, protože na praxi a odborné předměty jsou skupiny po osmi naprosto ideální," podotkla Zadinová s tím, že ve škole studuje nyní dvaatřicet žáků.

V letošním roce do školy nastoupily i studentky ze Švýcarska, Německa a Chorvatska.

„Pokud někdo chce s koňmi pracovat někde v hřebčíně, tak je tato škola pro něj dobrou volbou," uvedla milovnice koní Helena Langmaierová z Chebu. „Nejsem ale přesvědčena, že na střední škole získá člověk úplně všechny informace o tom, jak správně s koněm zacházet," dodala.

Na jezdecké akademii odmaturovala již i slovenská studentka.

„Žákyně ze Švýcarska má základy českého jazyka a chce si češtinu pilovat. Pokud je potřeba, domlouváme se německy nebo anglicky. Studentka z Německa vlastní dvojí občanství, ačkoliv se narodila v Německu a chodila do škol v Německu, český jazyk pro ni není cizí. Je-li potřeba, opět není problém dorozumět se," vysvětlila Hana Zadinová s tím, že většinou dělají problémy odborné výrazy.

Mimo jiné ve škole studuje i děvče se státním občanstvím Chorvatska. „Letos poprvé nastoupili žáci i do učebního oboru jezdec, chovatel. Tento obor není zakončen maturitní zkouškou, ale závěrečnou zkouškou s vydáním výučního listu," poznamenala ředitelka akademie.