Vánoční atmosféra se nevyhnula ani Lubům. Cílem mnoha obyvatel nejen chebského regionu se stává zahrada rodiny Pavlovských. Je plná ozdobených stromečků a svítících zvířátek. Za poslechu koled k němu do 'Ježíškovské' schránky také přinášejí děti dopisy.

Vše začalo několika plastovými vánočními ozdobami. V té době se u zahrady začali lidé zastavovat. „Letos jsme ji rozšířili asi o 40 zvířátek,“ řekl Petr Pavlovský. Připravit zahradu na svátky mu zabralo pět dní. „A to jsme na tom pracovali v šesti lidech,“ upřesnil. „Nejhorší byly takové ty drobné dodělávky, které se musí provádět v noci, když ozdoby svítí.“

Právě Ježíškovská schránka si děti získala již minulý rok. „Bylo to docela náročné, protože jsme chtěli odpovědět všem dětem, ale některé nenapsaly svou adresu,“ popisoval. „A tak jsme ve škole museli zjišťovat přes učitelky, který dopis kdo mohl poslat. Už minulý rok se odpovídání věnovalo asi deset lidí, takže předpokládáme, že to letos bude ještě víc.“ Připustil, že je to občas ně dobrá zkušenost. „Dost často bývají dopisy ratolestí až dojemné.“ Připomněl třeba loňský dopis jedné holčičky z Rotavy. „Do schránky dala dopis, ve kterém bylo padesát korun. U toho stálo napsáno: Milý Ježíšku, mám všechno, kup něco někomu, kdo to víc potřebuje,“ popisoval Petr Pavlovský. „Tak jsme jí k té padesátikoruně přidali ještě jednu a poslali dopis, ať si peníze šetří, aby mohla někomu udělat radost sama.“ Podle něj i jen taková zkušenost stojí za to, aby se člověk do něčeho podobného pustil.

Kromě Ježíškovské schránky je pro děti na zahradě připravený program na čtvrtek 10. prosince. „Potěšilo nás, že nad akcí převzal patronát hejtman Karlovarského kraje. Hrát budou koledy a malí návštěvníci při nich budou hledat Ježíškův poklad. Chybět nebude ani občerstvení – opékání buřtů.

„Přichystaný máme také ohňostroj,“ podotkl organizátor. „Nedá se říct, že jde o tradiční oslavu Vánoc, ale je to barevné, a dětem se to líbí.“ A jaká byla odpověď Petra Pavlovského na otázku Deníku, proč to vše dělá? „Když má člověk má možnosti, měl by dávat druhým. Když totiž něco dokáže, měl by to společnosti vrátit. A přes koho jiného než přes děti?“