Čím dál více a zejména v malých obcích, ale také na cyklostezkách jsou vidět děti, které nemají při jízdě na kole helmu. Nejenže to nepřijde zvláštní malým cyklistům, ale naprosto normální to připadá i jejich rodičům. A to i přesto, že děti do osmnácti let přilbu na kole mít ze zákona musí.

„Já jsem také helmu na kolo neměla," argumentovala matka z Dolního Žandova. „A také žiji. Nevím, proč bych měla děti nutit, když ji na hlavě mít nechtějí." Stejně jako ona argumentuje spousta rodičů, kteří důsledně nedbají na to, aby jejich dítko při jízdě na kole či odrážedle přilbu nosilo. Zvláště v malých městech a vesnicích je porušování zákona na denním pořádku a dítě, které má na hlavě přilbu, je ostatními dětmi vnímáno jako nenormální.

„Potkávám čím dál více malých cyklistů, kteří nemají na hlavě helmu," řekla Karolína z Chebu. „Minule se mě na cyklostezce dcera ptala, proč ona přilbu mít musí, když jiné děti ji nemají. S tím, že dítě nemá helmu, jsem se setkala i při jízdě autem. Přede mnou jel na silnici desetiletý klučina bez přilby. O stavu jeho kola raději ani nemluvím. Vím, že za nás helmy nebyly. Stejně tak nebyly autosedačky. Já bych ale svoje dítě bez helmy na kolo nepustila. Jestli nechce nosit helmu, nebude jezdit na kole."

V České republice je povinnost cyklistické helmy pro každého do osmnácti let. Přilba není módním doplňkem, ale povinnou součástí vybavení cyklisty. „Cyklisté, kteří nenosí přilbu, podstupují devatenáctkrát větší riziko úmrtí než ti, kteří helmu používají," uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Ve dvou třetinách, kdy je při pádu zasažena hlava nebo krk, může cyklistická helma zranění hlavy zmírnit a zabránit úmrtí.

Vštípit základní návyky i malému dítku a ozřejmit mu, proč má na kole mít vždy cyklistickou helmu, je hlavně na rodičích. „Ti by měli svému dítěti vysvětlit nutnost používání přilby, která je má chránit před úrazem," varují policisté. Děti prostě musí přijít na to, že cyklistická helma je normální.

„Svým dětem jsem vysvětlovala, proč musí mít helmu už od malička," řekla maminka dvou synů z Mariánských Lázní. „Jeden z nich to poznal, když přepadl přes kolo přímo na hlavu. Tehdy to odnesla jen ta helma, která se při nárazu téměř rozpůlila. V období puberty ale zjistil, že jeho kamarádi helmu mít nemusí, a začal odmlouvat. Připadá si nepatřičně, když jako jediný má přilbu. Je to vina hlavně rodičů, kteří nedbají na to, aby jejich ratolesti helmu měly. V tu chvíli ale podrážejí také nás, kteří jsme důslední, a v neposlední řadě i děti. Ty se totiž v pubertálním věku začnou stydět za to, že na kole přilbu mají."