O dvě koruny zdraží od nového roku základní jízdné v chebské hromadné dopravě. Na posledním zasedání o tom rozhodli městští zastupitelé. Představitelé Chebu podotýkají, že bude jeho cena i po zdražení nižší než v Sokolově či Karlových Varech.

„Základní jízdné se zdraží z 10 na 12 korun, poloviční z pěti na šest korun,” uvedl chebský místostarosta Vladimír Hartmann. „Město MHD významně dotuje, letos třeba částkou 11 milionů korun. Pokud bychom jízdné nezdražili, tak by se příští rok náš příspěvek zvýšil minimálně o dva miliony korun,” vysvětlil.

Vstupní náklady jsou totiž stále vyšší. Zdražuje nafta, cenu ovlivní i zvýšení sazby DPH.

Například v Sokolově stojí v současné době základní jízdné dospělého 14 korun.

„Jednání o výši příspěvku města na MHD budou teprve probíhat,” sdělil starosta Karel Jakobec. „Co se týče jízdného, předpokládám, že zůstane stejné. Moudřejší budeme po jednání s dopravcem.”

V Karlových Varech se nemá měnit cena jízdenek, která je v současné době 18 korun. Pravděpodobně ale dojde ke zdražení síťového jízdného.

„Jednotlivé jízdenky se zdražovaly zhruba před dvěma lety. Proto na jejich cenu sahat nechceme,” informoval Petr Kulhánek, karlovarský primátor. „Na druhou stranu jsme však dlouho neřešili síťové jízdné. Zatímco v cenách jednotlivých jízdenek jsme v porovnání s ostatními městy na výši, tak v těch síťových hodně u dna,” dodal Kulhánek. Zdražováním se ještě bude vedení radnice zabývat.

„Asi bude nevyhnutelné vzhledem k nárůstu daně i cen pohonných hmot. Pokud k němu přistoupíme, budeme se stejně snažit, aby nebylo nikterak dramatické a lidem nezpůsobilo velké starosti a citelný zásah do jejich rozpočtu.”

(sim, pep, roc)