Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jízdné v MHD bude dražší

Karlovarský kraj V Karlovarském kraji stoupnou v příštím roce ceny jízdného v městské hromadné dopravě v některých městech. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout například cestující zejména v Chebu a Sokolově, kde zdraží jednorázové jízdenky.

21.12.2016
SDÍLEJ:

Dopravní terminál v Chebu.Foto: Deník: Jan Buriánek

Města a provozovatelé MHD jsou nuceni takto reagovat kvůli zvýšení mezd řidičů. V Ostrově a Karlových Varech ale zvyšovat ceny jízdenek nehodlají. Přišli na to, jak potřebu obejít.

V Sokolově se rozhodovalo vedení města mezi čtyřmi variantami, každá s jiným tarifem, doplatkem města a případným rušením té či oné linky. Nakonec zde zdraží základní jízdné ze 14 na 20 korun. Únorové zastupitelstvo, kam je pozvaný i ředitel provozovatele MHD, společnosti Autobusy KV, Zdeněk Suchan, bude rozhodovat o výši příspěvku města na MHD.

V současné době Sokolov firmě Autobusy Karlovy Vary dává na provoz MHD zhruba 8,3 milionu korun ročně. Suchan říká, že zdražení se dotkne té nejmenší části cestujících.

„Platbu v hotovosti využívá malá část cestujících. U placení čipovou kartou bude nadále platit zvýhodněné jízdné. Zároveň upozorňuji na možnost placení bankovní kartou, kde je rovněž levnější tarif. Co se týče zvýšení příspěvku na provoz, Rada města Sokolova nám už odsouhlasila poloviční částku, než se kterou jsme původně počítali my," konstatoval Suchan. 

„Na únorovém zastupitelstvu se tak bude řešit další postup," řekl Suchan.

Na Karlovarsku provozují MHD jen města Ostrov a Karlovy Vary. „Dopravní podnik Ostrov nebude zdražovat jízdné," ujistila mluvčí ostrovského úřadu Zdeňka Newiaková.

„Nestane se tak ani v případě časových jízdenek, ani u předplacených karet. Jelikož funguje dopravní podnik teprve půl roku, platy zaměstnanců a především řidičů byly už od počátku nastaveny tak, jak požadovaly odborové svazy, a tudíž k jejich navýšení od 1. ledna 2017 nedojde," dodala Newiaková s tím, že by k mírnému nárůstu platů mohlo dojít pouze v případě velmi příznivého hospodářského výsledku, který bude znám počátkem roku 2017.

V krajském městě pak jeho rada schválila příspěvek za úhradu prokazatelné ztráty z provozu městské hromadné dopravy pro společnost Dopravní podnik Karlovy Vary.

„V první řadě musím říci, že nemáme záměr zvyšovat ceny jízdenek, a abychom tak nemuseli činit, doplácíme provozovateli karlovarské MHD kompenzaci za ztráty s tím spojené. Příspěvek je za rok 2016 kolem tří set tisíc korun a jsou v něm zahrnuty i náklady pro navýšení mezd. Ročně přispíváme na provoz městských linek kolem 78 milionů korun," dodal náměstek karlovarského primátora Michal Riško.

Zdražovat jízdné se bude i v Chebu, a to celkem citelně. Ale dotkne se pouze cestujících, kteří platí hotově, těch, kteří budou platit čipovou kartou anebo bankovní kartou, se zdražení nedotkne.

„Vládou schválená nařízení o 30procentním navýšení platů řidičům MHD částečně uhradí město, částečně cestující. Nechtěli jsme zdražovat pravidelným cestujícím, ale zdražit občasným pasažérům, kteří platí v hotovosti," vysvětlil důvod zdražení městské hromadné dopravy starosta Petr Navrátil.

Placení v hotovosti navíc komplikuje odbavování cestujících, proto se ho řada měst snaží eliminovat a preferují platbu čipovou nebo bezkontaktní kartou.

„Nové tarify se tak týkají pouze cestujících platících v hotovosti. Základní jednotlivé jízdné se zvýší ze současných 12 na 20 korun pro dospělého a ze současných šesti na 10 korun pro dítě a studenty," podotkl Navrátil.

Přitom hotově v Chebu platí v autobusech celkem 35 procent cestujících. Polovina z tohoto množství pak využívá čipovou kartu s časovou jízdenkou. Zbytek, kterých je přibližně 15 procent, využívá třeba elektronickou peněženku nebo v autobusech platí běžnou bankovní kartou. Město bude od ledna přispívat na MHD částkou 12,3 milionu. Zdražení jízdného přinese dalších 700 tisíc korun.

 

Autor: Jan Buriánek, Jiří Drozdík, Ivana Kalinová

21.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Celníci odhalili padělky za čtyři miliony korun.
5

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení