VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky chráněným dílnám Ivana překonává nemoc

CHEB - Seznámení s lidmi z chráněných dílen pro ni byl přelomem života

6.8.2007
SDÍLEJ:

Foto:

„Jenom lidem z chebských chráněných dílen Joker mohu děkovat za to, jak se dnes cítím, že dokážu alespoň trochu fungovat,“ vyznává se pětadvacetiletá Ivana Novotná z Chebu. Té lékaři krátce po maturitě diagnostikovali vážnou duševní chorobu – schizofrenii. „Měla jsem strach z neznámých lidí. Byla jsem apatická, všechno mi bylo jedno. Některé dny jsem ani nemohla vyjít z bytu. Kvůli nemoci jsem nezvládala pracovat a postupem času jsem se dostala až k plnému invalidnímu důchodu.“

Zlomem v životě Ivany se stal den, kdy se přes stejně nemocnou přítelkyni Hedviku seznámila s lidmi z chebských chráněných dílen.
„Každému, kdo u nás chce pracovat, nejprve nabídneme, aby si v průběhu tří měsíců zkusil, jestli to půjde, případně aby si vybral, zda ho bude bavit pracovat v šicí dílně, bistru nebo v rukodělné dílně,“ vysvětluje vedoucí provozů chráněných dílen Joker Ivana Šmerdová. „Ivana si vybrala bistro a musím říci, že za rok a půl, co u nás pracuje, se ohromně zlepšila. Je veselá, přátelská. Už zvládne sama obsluhovat cizí návštěvníky nebo kasírovat.“

A právě díky každodennímu kontaktu s lidmi, kteří se přicházejí do bistra občerstvit, Ivana dokázala přemoci příznaky svojí choroby. „Ano, jsou některé dny, zejména na jaře a na podzim, kdy se cítím hrozně. Pak zůstanu vzadu a třeba umývám nádobí. Ale už nejsem sama doma, neutápím se ve své nemoci a mám kolem sebe lidi, kterým věřím a mohu se jim se svými problémy svěřit,“ dodala Ivana Novotná.

6.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení