Už jen několik málo lidí si pamatuje dramatické okamžiky, ke kterým docházelo na západní hranici Československa ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století. Jedním z nich je i Ladislav Kalous, který z politických důvodů opustil republiku v květnu roku 1949. Ten v sobotu znovu navštívil město Cheb.
„Je to už má třetí návštěva Chebu. Hledám místa, kudy jsem v roce 1949 musel utíkat,“ uvedl Ladislav Kalous.
Opuštění republiky pro něj bylo velmi rizikovou záležitostí. Byl tehdy vojákem prezenční služby. V nepřítomnosti ho pak soud odsoudil k trestu smrti.
„K útěku mi pomohl kněz pán Průcha. Dal mi i civilní oblečení. Riskoval přitom vlastní život. Později jsem se dozvěděl, že zemřel za nevyjasněných okolností,“ zavzpomínal Ladislav Kalous.

Po svém útěku z republiky žil rok a půl v Německu, odkud odešel do Austrálie, která se stala jeho druhým domovem.
„Žil jsem v Canbeře, později na Tasmánii a nyní si užívám důchodu v Brisbane,“ poznamenal Kalous. V Canbeře Ladislav Kalous založil sportovní klub Bohemians. V Austrálii si také Ladislav Kalous našel manželku. Zatímco jeho syn působí v Holandsku, jeho dcera studuje v Praze. Dvacet pět let pracoval Ladislav Kalous pro jednu z místních pojišťoven. Později se stal úředníkem australského Telekomu.
Už několik let se snaží se svým bratrem Karlem najít místo, kudy z republiky odešel. Krajina chebského pohraničí se za ta léta ale zásadně změnila.
„Hranici jsem přecházel v noci a zabloudil jsem. Při rozednění jsem zjistil, že sedím na hraničním kameni. Přede mnou byly dvě vesnice přímo na hranici. Česká a německá. Nevěděl jsem ale, která je která,“ líčil Kalous svůj odchod.
Ukázalo se, že zamířil zpátky do Čech. Zeptal se na cestu do vnitrozemí a za první zatáčkou zamířil zase do Německa. „Nakonec ale všechno dobře dopadlo. Ještě dnes si ale pamatuji, jak kolem mne dopadaly kulky, když jsem přecházel nějakou vodu,“ dodal. V padesátých letech minulého století ale vesnice přímo na hranici přestaly existovat.

Sobotní návštěvy města využil Ladislav Kalous se svým bratrem také společné návštěvě Pomníku obětem železné opony u Svatého kříže a prohlídce města.