VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kanalizace je už hotová, zbývají cesty

Tři Sekery – Starostka: Na začátek řeknu, že kanalizace ve Třech Sekerách měla být hotova už před 30 lety.

7.3.2010
SDÍLEJ:

Dagmar Strnadová, starostka obce Tři Sekery.Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Občany Tří Seker by velmi zajímalo, jak je to s kanalizací v jejich obci. Dagmar Strnadová, (na snímku) starostka obce Tři Sekery, tedy Deníku odpověděla na několik otázek.

Kdy byla stavba kanalizace hotová a jak dlouho její časově náročná výstavba trvala?

Na začátek řeknu, že kanalizace ve Třech Sekerách měla být hotova už před 30 lety. Bohužel se nestavělo a tento dluh v infrastruktuře, zděděný z doby před listopadem 1989, se začal jako mnoho dalších řešit až po Sametové revoluci. První stavba kanalizace a vodovodu byla realizována v letech 1993 až 1996 v místní části Krásné. Pro Tři Sekery jsme v roce 2004 zhotovili projektovou dokumentaci stavby, bylo vydáno územní rozhodnutí a obec požádala Pozemkový fond ČR o převod pozemku, na kterém dnes stojí čistírna odpadních vod. Převod trval téměř dva roky, stavební povolení jsme získali v roce 2007 a v tomtéž roce se začalo se stavbou. Kanalizace a ČOV byla dokončena v roce 2009.

Kolik stála výstavba kanalizace a jakým způsobem probíhalo její financování?

Stavba kanalizace a ČOV stála 28 milionů korun. Obec ji financovala první dva roky pouze ze svých zdrojů, v roce 2007 a 2008 proinvestovala asi 16 milionů korun ze svého. Teprve když byla splněna podmínka pro podání žádosti o dotaci, a tou podmínkou bylo uvedení ČOV do provozu, mohla obec požádat o dotaci na dostavbu kanalizačních stok Ministerstvo zemědělství ČR a Karlovarský kraj. Ministerstvo poskytlo obci v roce 2009 dotaci ve výši šesti milionů a 663 tisíc, Karlovarský kraj pak přidal milion a 206 tisíc korun. Obec v roce 2009 doplatila čtyři miliony 220 tisíc, z nichž dva miliony korun představuje úvěr.

Hodně se mluví mezi obyvateli také o výstavbě nových cest. Kdy se jich dočkají?

Jak jsem už výše uvedla, obec si musela na dostavbu kanalizačních stok vzít v roce 2009 úvěr, aby mohla být dokončena kanalizace. Z toho vyplývá, že finanční situace obce Tři Sekery je v současné době velmi těžká, asi jako u ostatních obcí. Stoupá nezaměstnanost, tím pádem klesá výnos z daní a je tedy jasné, že zlepšení příjmů je zatím v nedohlednu. Obec se bude snažit získat finanční prostředky na rekonstrukce a opravy rozbitých cest z fondů EU. Jak dlouho budou opravy a rekonstrukce trvat? To záleží na tom, zda budeme se žádostí o dotaci úspěšní. Opravy budou stát hrubým odhadem 15 milionů korun a ty nemáme.

Bude si muset vzít obec na opravy cest úvěr?

Když se uspějeme se žádostí o dotaci z fondů EU, pak si budeme muset vzít na předfinancování úvěr. Ten vrátí po proplacení projektu.

Autor: Lukáš Maďa

7.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostním poklepáním na základní kámen začala v Krušovicích výstavba dvou úseků dálnice D6. A to symbolicky 12. 12. ve 12.12 hodin. Jde o úseky mezi Novým Strašecím a Řevničovem a řevničovský obchvat.

Konečně začala výstavba dalších úseků dálnice D6

Ilustrační foto.

Muži zákona pátrají po „obchodnících“ s bezpečnostními dveřmi

FOTO: Miminka z Karlovarského kraje

Karlovarský kraj - Deník představuje nově narozené děti.

Středoškoláci v Karlovarském kraji zvolili prezidentem Jiřího Drahoše

Karlovarský kraj - Středoškoláci, kteří se v Karlovarském kraji zúčastnili Studentských prezidentských voleb, si za prezidenta České republiky vybrali Jiřího Drahoše.

Mariánské Lázně o víkendu zažijí ČajoKrásné Vánoce

Mariánské Lázně – Už podruhé si mohou obyvatelé a návštěvníci Mariánských Lázní užít nevšední akci plnou výborných dobrot bez masa, výborných čajů, ale i doprovodného programu.

Požár bytu v Horním Slavkově má dvě oběti

Horní Slavkov - Hasiči našli v bytě dvě osoby, pomohci už jim ale nemohli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT