Voda v kašnách na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je v perfektním stavu. Přesto se v nich ani v současném horkém počasí nesmí koupat. Lidé by totiž mohli poškodit jejich olověná dna.

„Kašny musíme čistit každý den ráno,“ poznamenal Zdeněk Pavlík, technický náměstek společnosti Chetes, která má údržbu kašen na starosti.
„Někdy nám ale zůstává rozum stát nad tím, co musíme z kašen vylovit,“ dodal Pavlík. Kromě plastových PET lahví, nejrůznějších papírků nebo dlažebních kostek už údržbáři z kašen na náměstí vytáhli také stojací lampu nebo květinový truhlík i s rostlinami.

Kromě dvou největších opravených kašen na chebském náměstí Krále Jiřího, které pocházejí ze středověku, musí pracovníci firmy Chetes udržovat ještě další tři kašny v Kamenné a Březinově ulici a nádržku v Klášterní zahradě.

„Peníze v kašnách naši pracovníci najdou málokdy. O ty se asi ´postarají´ chebští bezdomovci,“ poznamenal Pavlík.

Jeho slova potvrdil i velitel chebských strážníků Jiří Šmolík. „Kašny na náměstí jsou pod stálým dohledem bezpečnostních kamer. Často zde proto zasahujeme proti bezdomovcům nebo teenagerům, kteří se snaží mince vylovit,“ uvedl Šmolík. Jedná se hlavně o kašnu v horní části náměstí, jejíž stěny nejsou tak vysoké, aby se nedaly překonat.
K vylovení mincí používají lidé nejrůznější způsoby. Někdo se do kašny rovnou ponoří, jiný se snaží drobné mince vylovit pomocí provázku s magnetem nebo hůlky s modelínou.