Jednu část tvoří pohledávky evidované u správce městského majetku Terea Cheb, zbytek jsou pokuty, místní poplatky a podobně. Vedení města tedy rozhodlo, že se přístup k dlužníkům musí změnit.

„Město nemá peněz nazbyt, a tak se musí postarat, aby dostalo, co mu má být zaplaceno,” uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. „Celková výše pohledávek přesahuje 80 milionů korun, což je částka, která zahrnuje i ostatní poplatky z prodlení.” Jak vysvětlil, 'čistá' dlužná částka činí asi 35 milionů korun.

„Na dalším jednání zastupitelů by vedení mělo předložit konkrétní návrh, jak postupovat při vymáhání pohledávek, a jaký by měl být systém práce, aby nevznikaly další,” sdělil starosta.

„Pohledávky, které evidujeme, jsou dvojího druhu například pokuty a místní poplatky, a pak třeba pronájmy bytových a nebytových prostor.” Určitá část dluhů pochází podle jeho slov z 90. let. „To se týká prodeje nemovitostí, kdy docházelo k zápisu na katastru a počítalo se s tím, že pak bude částka uhrazená - což se ale někdy nestalo. Tyto pohledávky jsou ve všech případech soudně a exekučně zajištěny,” vysvětlil s tím, že často ale není co zabavit.

Některé dluhy se městu kupí kvůli legislativě. Například na silničním odboru se dluh zvýšil o 1, 5 milionu korun. A důvod? Od letoška je totiž řízení vozidla bez oprávnění jen přestupkem, ale s pokutou v minimální výši 25 tisíc korun.

Podle oslovených občanů by mělo být město na nepoučitelné dlužníky tvrdší.

„Je ale otázkou, zda ti, kteří dluží nejvíc, na zaplacení mají,” řekl jeden z Chebanů. „Od bezdomovce těžko něco vymůžete,” dodal.