Silvestrovská noc už tradičně patří k nejkritičtějším z celého roku. O půlnoci přijdou na řadu různé druhy zábavné pyrotechniky a hasiči jsou v pohotovosti.

„Z hlediska nebezpečí vzniku požáru patří oslava příchodu Nového roku z pohledu hasičů k nejrizikovějším dnům v roce,“ informoval mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal. Používání zábavné pyrotechniky se podle jeho slov stalo masovou záležitostí a je stále více oblíbená. „Lidé, kteří chtějí během silvestrovské noci používat zábavnou pyrotechniku, by měli dbát základních bezpečnostních pravidel,“ přiblížil.

V první řadě by měli být opatrní už při nákupu těchto ´hraček´. „Všechny výrobky musí být opatřené česky psaným návodem a při použití je nutné se tohoto návodu držet,“ řekl mluvčí. „Při samotné manipulaci pak hrozí kromě nebezpečí vzniku požáru i velké zdravotní riziko.“

Lidé by si podle něj měli uvědomit, kde mohou bezpečně pyrotechniku použít. „V žádném případě to nesmí být například uzavřené prostory či místa v blízkosti vysoce hořlavých materiálů. Při jakémkoliv podezření, že domácí ohňostroj způsobil i sebemenší požár, je nutné toto nahlásit na tísňovou linku hasičů 150,“ varoval Kasal. Každý rok během poslední noci v roce evidují hasiči několik případů, kdy pyrotechnika způsobila zranění nebo požár.

„Loňské oslavy Nového roku strávili hasiči z Chebu na tržnici Svatý Kříž, kde právě jedna z raket podpálila stánek s oblečením a požár se následně rozšířil na desítky stánků. Jen díky včasnému zásahu hasičů požár nezasáhl i nedalekou čerpací stanici,“ dodal Kasal.

„Rady, jak zacházet se zábavnou pyrotechnikou, jsou všeobecně známé,“ uvedl mluvčí karlovarské záchranky Lukáš Hutta. Se zábavní pyrotechnikou se samozřejmě nesmí mířit na lidi. Neodpaluje se znovu pyrotechnika, která už jednou selhala.

Manipulace pod vlivem alkoholu, popřípadě drog, je doslova hazardováním se životem. „Naštěstí nebylo při loňských oslavách příchodu Nového roku nutné ošetření v souvislosti s poraněním od zábavné pyrotechniky,“ řekl mluvčí záchranky.