Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Keramická nádoba ukrývala sedm set let staré stříbrné mince

Chebsko - Z laického hlediska je nález zajímavý, archeologové ale nadšení z amatérských nálezů příliš nesdílí. Tento případ není výjimkou.

22.5.2013 1
SDÍLEJ:

ARCHEOLOG Michal Beránek ukazuje, jaké mince 'detektorářka' z Lubska našla. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Detektor zapípá a pod vrstvou hlíny vykoukne nádoba. A dokonce není prázdná. Je naplněná několik set let starými mincemi. To je asi sen každého 'detektoráře' a ženě z Lubska se splnil. Celý nález ale poctivě odevzdala na policii a momentálně se jím už zabývají archeologové z chebského muzea.

„Depot (soubor předmětů bezpečně uložený na určitém místě) v dobové keramické nádobě dle předběžného ohledání s největší pravděpodobností obsahuje stříbrné ražby ze 13. až 14. století, převážně feniky z mincovny ve Švábském Hallu," uvedl ředitel Muzea Cheb Roman Procházka.

Podle odborníků tyto mince se zobrazením ruky na líci a řeckého kříže s kuličkami na rubu v dotčeném období patřily k nejoblíbenějším platidlům nejen v celém jižním Německu, ale i Chebsku. To dokládají také dřívější podobné nálezy v regionu.

Bližší určení mincí a celkové zhodnocení nálezu bude možné teprve po jeho ošetření a odborném zpracování. „Jeho součástí bude i vyhotovení znaleckého posudku, jenž stanoví hodnotu drahého kovu jež je u stříbra překvapivě velmi nízká a kulturně-historickou hodnotu nálezu," podotkl ředitel s tím, že na základě posudku bude nálezkyni vyplaceno nálezné.

Z laického hlediska je nález zajímavý, archeologové ale nadšení z amatérských nálezů příliš nesdílí. Tento případ není výjimkou.

„Řada informací vypovídajících například o okolnostech a způsobu uložení depotu byla bohužel ztracena jeho neodborným vyzvednutím," vysvětloval archeolog Michal Beránek. „Neodborné zásahy podobné těm, jež poškodily tuto kulturně-historickou památku, bohužel ohrožují i řadu dalších nálezů na území celé České republiky," konstatoval. Hledání 'pokladů' za pomoci detektoru je přitom velmi rozšířenou záležitostí.

„Osobně primárně nehledám žádné archeologické věci," řekl 'detektorář' čtyřicetiletý Petr z Chebska. „Chápu, že pak archeologové nezjistí řadu informací, ale nebýt 'detektorářů', něco by vůbec neobjevili. Jsem pro citlivou spolupráci."

Autor: Václava Simeonová

22.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení