Přestěhovali se do klidné obce. Nalákal je čerstvý vzduch, krásná příroda, žádný rozruch. To je případ nemála lidí v Lipové na Chebsku. Vše by se ale mohlo změnit. Karlovarský kraj má stále v plánu otevřít v Mýtině u Lipové hraniční přechod pro vozidla do 3,5 tuny.

Bojují dva roky

Obyvatelé obce se otevření přechodu už dlouho brání. Na jaře roku 2008 dokonce sepsali petici. Bojí se prachu a otřesů. Strach mají o své děti. V místech, kde si zatím mohou třeba bezstarostně jezdit na kole, by mohlo jezdit víc než tisíc aut denně.

Obec podala námitku

Na posledním rokování obecní zastupitelé odsouhlasili, že využijí své zákonné možnosti – podají proti záměru námitku.

„Je to dobře,“ řekla o rozhodnutí zastupitelů Claudia Kähsová, která v Lipové bydlí. „Rozhodně by se mi nelíbilo, kdyby zde jezdilo tolik aut. Udělat v Mýtině přechod pro vozidla se mi zdá zbytečné,“ dodala s tím, že by jej Češi asi moc nevyužívali.

Kraj podepsal spolupráci

Podle mluvčí Karlovarského kraje Andrey Bockové se od dubna 2006 odehrávala jednání české a německé strany na regionální úrovni za účelem vybudování kvalitního přeshraničního silničního spojení Mýtina-Neualbenreuth. Jednání vyvrcholila 5. února 2008 podpisem Kooperačního ujednání ke spolupráci a společnému vystupování v rámci přípravy a realizace silničních staveb na regionálních silnicích v německo–českých hraničních regionech v rozsahu společné hranice mezi Karlovarským krajem a Svobodným státem Bavorsko. Mnozí obyvatelé si myslí, že právě tato dohoda ztíží zvrácení záměru.

V jakém stadiu je plán teď?

„V současné době je dokončena technická studie rekonstrukce silnice III/21410 v úseku státní hranice - Mýtina - Doubrava - Lipová,“ sdělila k soudobému stavu mluvčí kraje. „Studie navrhuje vedení přeložky silnice okolo obce Doubrava a v alternativě řeší i možnost vedení trasy obchvatem obce Mýtina.“