Větráky a klimatizace jsou v posledních dnech vítaným společníkem řady lidí. Na spotřebě se to ale příliš neprojevuje. Dáno je to ale také tím, že je řada lidí na dovolené, a tak nemají potřebu svůj domov ochlazovat.

„Co se týká například spotřeby elektřiny v letních měsících, tak ta je výrazně nižší než spotřeba v zimních měsících, a to o 30 až 40 procent,“ uvedla Michaela Jirovcová, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy.

„Změny spotřeby vlivem jednotlivých spotřebičů, jako například klimatizace, chladicí zařízení či filtrace bazénu a podobně, zvyšují v letních měsících nárůst spotřeby oproti zimě velmi pomalu, můžeme hovořit v nižších jednotkách procent. Zpravidla se v letních měsících netopí, lidé odjíždí dost často na dovolenou, uzavřena jsou také školní zařízení. V regionech, kde působí ČEZ Distribuce, nebývá meziroční nárůst spotřeby obyvatelstva v letním období tak výrazný jako například v Praze, kde jsou hlavní příčinou klimatizační jednotky,“ vysvětlila.

Podle Michaely Jirovcové se v letošním roce trend rostoucí spotřeby z předchozích let zatím nepotvrzuje. „Což může být dáno především abnormálně vysokými teplotami v přechodném období duben +5,3°C a květen +3,6°C nad normálem,“ podotkla.

A ovlivňují současná horka infrastrukturu elektrického vedení? „Současná vlna veder se na zařízení ČEZ Distribuce výrazněji neprojevila,“ sdělila mluvčí.

Ilustrační foto
Oprava silnice u nádraží skončila