Nejen příjemné zážitky, ale i některá nebezpečí čekají také na Chebsku návštěvníky přírody. Jedním z nich jsou klíšťata, jež mohou po při sání infikovat organismus vysoce nebezpečnými mikroorganismy, kterých je celá řada.

Přestože Chebsko nepatří mezi nejrizikovější oblasti s vysokou infikovaností klíšťat, je dobré se před nimi chránit. Mezi nejčastější a nejnebezpečnější nemoci spojené s klíšťaty patří infekce virem klíšťové encefalitidy, která způsobuje zánět mozkových plen, a infekce bakterií Borrelia burgdorferi, která je původce Lymeské boreliózy.

Oproti loňsku je situace s infikováním lidí klíšťaty v Karlovarském kraji lepší. To vyplývá z hlášení aktuální epidemiologické situace Krajské hygienické stanice. V letošním roce odborníci zjistili na celý Karlovarský kraj v období leden až červen po dvou případech klíštové encefalitidy.

Stejný počet případů byl v loňském roce a nedošlo tedy ke zhoršení. V případě Lymeské boreliozy byla v loňském roce situace horší. Ve sledovaném období leden až červen podchytili o 30 případů tohoto onemocnění více než letos. Vrchol aktivity klíšťat je obvykle od května do července a je ovlivněn průběhem počasí.

Riziko závažných zdravotních komplikací spojených s přisátím klíštěte lze omezit prevencí. V případě zjištění, že klíště se již přisálo, je velmi důležité jej co nejdříve a správně odstranit a následně místo desinfikovat. Pokud se objeví v následujících dnech až týdnech nějaké neobvyklé příznaky, je návštěva lékaře rozhodně na místě.

Podcenění příznaků jako jsou například bolesti svalů, kloubů, hlavy, ztuhlost šíje, nevolnost spojená se zvracením, zvýšená teplota, zarudlá skvrna s blednoucím středem, která se vytvořila v místě přisátí klíštěte, zhoršuje vyhlídky na úplné vyléčení bez pozdějších následků. Ludmila Zíková z Chebu o tom ví své. Jak uvedla, nakazila se v dubnu Lymeskou boreliózou.

„Nejdříve mi nic nebylo, ale přibližně do týdne se mi na lýtku, kde jsem si odstranila klíště, objevila rudá skvrna a bolela mě celá noha. Přidaly se také bolesti hlavy a bylo mi celkově špatně. Navštívila jsem lékaře, který mi dal antibiotika a odeslal krev na testy. Později se potvrdilo, že šlo skutečně o boreliózu.“ Jak ještě dodala, měla prý štěstí. Ne u každého se typická skvrna objeví a pak nemoc probíhá i léta skrytě, což má později vážné zdravotní následky. V případě klíšťové encefalitidy lze podstoupit očkování doporučované u osob, které pobývají často v přírodě. U Lymeské boreliózy dosud očkovací látka neexistuje.

TOMÁŠ BLECHA