Na rekordní časy se mohou těšit milovníci klusáckých závodů. Ty se po dlouhých osmnácti letech budou znovu konat v Mariánských Lázních.
„Klusácký dostihový den v areálu dlouhé ploché dráhy v Mariánských Lázních začíná v sobotu 11. srpna ve 12.30 hodin,“ informovala Helena Pokorná, prezidentka České klusácké asociace. První dostih pak bude startovat ve 14 hodin.

Klusácké dostihy se v Mariánských Lázních konaly poprvé už v roce 1922. Těch prvních se podle dochovaných záznamů zúčastnilo 106 koní.
Tradice pokračovala i po druhé světové válce. Od roku 1950 až do roku 1959 se zde běhaly i ty nejdůležitější národní dostihy. Sedmiletý King s Rudolfem Markuskem zde v roce 1959 zaběhli dlouholetý rekord, kdy trať dlouhou 1 750 metrů zvládli v tempu 1:24,6. Tento rekord se ve Velké Chuchli podařilo překonat až v roce 1976.

„O víkendu se v Mariánských Lázních poběží celkem osm dostihů,“ poznamenala Pokorná. Čtyři klání se poběží na vzdálenost 1 609 metrů (klasická míle), tři na 2 100 metrů a jeden na 3 200 metrů.
Zajímavé bude srovnání výkonosti koní. V roce 1959 tuto vzdálenost uběhla nitranská Ulva v čase 1:31,9.

„V Mariánských Lázních byla dobrá dráha a rád na starty na ní vzpomínám,“ sděluje Jindřich Klaubenschalk, vítěz jednoho z posledních tehdejších dostihů v sulce dvouleté klisny Altény.
„Tehdy ještě dráha v Chuchli neměla klopené oblouky, což lázeňská dráha ano, a tak si většina koní zlepšila osobní maxima tak zhruba o dvě vteřiny,“ doplnil čtyřnásobný český jezdec - šampion Klaubenschalk.