Chebské kulatiny, to bylo motto letošního Knihobraní. Šlo o jedenáctý ročník akce, která se pravidelně koná v chebském muzeu.

„Jde o velmi zdařilou akci, na kterou se sjíždějí nakladatelé, prodejci knih, ale také kolegové z muzeí a knihoven,” řekla Simona Hámková z chebského muzea. „Je také připravený doprovodný program, jako například přednášky, pohádky pro děti či výtvarné dílny. Věřím, že si každý návštěvník přišel na své.”

Mezi vystavovateli mohli letos návštěvníci Knihobraní vidět také Vlada Štancla, reportéra Černých ovcí.

„Jsem rád, že jsem přijel, protože jsem díky tomu poznal příjemné lidi a prohlédl si zdejší muzeum,” řekl známý moderátor, který na akci prezentoval své knihy.

„Jde o dvě knížky povídek, které vycházejí z pořadu Černé ovce. Jsou zpracované literárním způsobem, ne žurnalisticky. Základ ale vychází ze skutečnosti a navíc je u každé povídky dovětek renomovaného právníka. Takže doufám, že se lidé snad nejen pobaví, ale také poučí,” dodal.

V rámci Knihobraní byla také slavnostně zahájená výstava Slavné vily Karlovarského kraje, která doprovází stejnojmennou publikaci nakladatelství Foibos. Jejími autory jsou Zbyněk Černý z chebského muzea, Jana Horváthová z Národního památkového ústavu Loket a Michael Rund, ředitel sokolovského muzea. Na výstavě nechybí ani mnohé vily z Chebska.

„Podařilo se nám ze 170 objektů vybrat 57 těch nej vil,” uvedl Zbyněk Černý. Jak vysvětlil, v lázeňském trojúhelníku není o zajímavé budovy nouze. „Jsem rád, že nakladatelství dalo v každém kraji dohromady tým odborníků. Díky tomu je zmapovaná celá republika,” dodal.

Výstava návštěvníky zaujala především tím, že se přímo týkala i jejich města. „Je zde spousta objektů, okolo kterých chodím, ale vůbec jsem netušil, jak zajímavé jsou,” řekl Vladislav Marek z Chebu. „Libí se mi, že můžu díky výstavě vidět i to, jak to vypadá přímo ve vilách.”

Na své si přišly ale také děti. Akci si pochvalovat třeba čtyřletý Šťěpánek Topinka z Františkových Lázní, který dorazil s maminkou. „Líbí se mi tu,” zhodnotil. „Už jsem viděl divadlo O perníkové chaloupce.”